[ad_1]
No 21. – 28.aprīlim Pāles pamatskolas skolēni – Keita Sintija Vasiļjeva, Adriana Belova, Mārtiņš Bērziņš, Edvards Kārnups, Valters Ķirsis, skolas direktore Ilze Šmate, skolotājas Inese Luste un Margita Kārnupe pavadīja aizraujošu nedēļu Turcijas pilsētas Aidinas skolā Efeler Ortaokulu, Erasmus+ akreditētā projekta Nr.2023-1-LV01-KA121-SCH-000144722 ietvaros. Projekta mērķis – uzlabot skolēnu digitālās prasmes, kuras var izmantot STEM priekšmetu apguvē, kā arī veicināt skolotāju sadarbību.
21.aprīļa rītā no Rīgas lidostas izlidojām uz Stambulu. Bija aizraujoši iepazīt šo milzīgo lidostu, kas tika atklāta 2018. gadā, un tiek slavēta par tās moderno un ilgtspējīgo dizainu. Ar tādiem augsto tehnoloģiju risinājumiem kā robotu flote, kas palīdz pasažieriem atrast ceļu 76 miljonus kvadrātmetru lielajā platībā, un skrejceļa kapacitāti, kas ļauj veikt 90 lidojumus stundā. Tālāk mūsu lidojums bija uz Izmiru, pēc tam ar autobusu apmēram 100 km līdz galamērķim Aidinai.
Aidina ir pilsēta Turcijas dienvidrietumos ar 260 000 iedzīvotājiem. Pilsēta atrodas pie Büyük Menderesupes, aptuveni 110 km uz dienvidiem no Egejas jūras krasta. Aidina ir pazīstama ar saviem vēsturiskajiem apskates objektiem, silto klimatu un auglīgām lauksaimniecības zemēm.
Aidinā ir vairākas ievērojamas vēsturiskas apskates vietas. Tajās ietilpst Ajasulukas cietoksnis un Jāņa apustuļa bazilika tuvējā Efesas pilsētā. Pašā pilsētā atrodas senās Tralles pilsētas drupas, tostarp romiešu laikmeta teātris un pirtis. Ar šiem kultūras dārgumiem turku kolēģi mūs nedēļas gaitā arī iepazīstināja un veda tos izbaudīt.
Skolā mūsu skolēni piedalījās STEM darbnīcās, kur kopā ar turku skolēniem eksperimentēja, būvēja tiltu modeļus, pētīja inerci, prezentēja un vērtēja savus darbus. Apmeklējām STEM muzeju Tallesā, kur darbojāmies ar interesantiem fizikas un matemātikas likumiem.
Mūsu skolēni atzina, ka pirmais, kas pārsteidza Turcijas skolā, bija neierasti lielais troksnis starpbrīžos un lielais skolēnu skaits.
Mums bija iespēja piedalīties arī Turcijas valsts svētkos.1920. gada 23. aprīlis ir Turcijas Lielās Nacionālās asamblejas inaugurācijas un līdz ar to arī Turcijas tautas suverenitātes proklamēšanas diena. Lai atbalstītu Turcijas neatkarības karā cietušos bērnus, Turcijas Republikas dibinātājs Mustafa Kemals Ataturks šo dienu veltīja bērniem, jo bērni ir valsts nākotne. Kopš 1979.gada 23.aprīlis ir kļuvis par starptautisku festivālu, ko Turcija svin kopā ar bērniem no visas pasaules. Svinības bija patiesi iespaidīgas – ar krāšņiem priekšnesumiem gan skolā, gan visā pilsētā.
Iepazinām turku viesmīlību, kas ir ļoti svarīga turku kultūrā. Viesiem ļoti bieži piedāvā tēju vai kafiju. Arī skolā izbaudījām šo viesmīlības veidu, kas izrāda cieņu un laipnību. Bijām pārsteigti, cik daudzas reizes dienā turki var dzert melno tēju, bet nedēļas beigās šis rituāls jau likās pašsaprotams.
Skolēni dzīvoja turku ģimenēs, mācījās pieņemt ļoti atšķirīgu kultūru, sadzīvi un ieradumus. Mums bija iespēja pabūt mošejā, kur noklausījāmies stāstījumu par to, kā notiek dievkalpojumi musulmaņu baznīcā.
Neaizmirstams piedzīvojums bija iespēja pabūt Pamukalē. Tā ir viena no vispopulārākajām vietām Turcijā. Šo unikālo vietu mēdz dēvēt arī par astoto pasaules brīnumu. Ir patiešām vērts savām acīm aplūkot balto sāls kalnu skaistumu, eksotisko ainavu un izbaudīt ārstnieciskos avotus, lai pa īstam novērtētu šī dabas nostūra labumus. Pastāv leģenda, kas vēsta, ka pat Ēģiptes valdniece Kleopatra, kas līdz vājprātam bija savaldzinājusi gan ģenerāļus, gan imperatorus, ik pa laikam paviesojās šeit, lai saglabātu jaunību un skaistumu un uzlabotu savu veselību. Šeit vēl aizvien var atrast Kleopatras baseinu, par nelielu samaksu nopeldēties un, kā vēsta leģenda, kļūt 10 gadus jaunākam. Šī ir neliela ūdenstilpne, kuras pamatnē var saskatīt senu kolonnu paliekas un akmeņus. Savukārt 36 grādu siltais ūdens ir tik blīvs, ka notur cilvēku virs ūdens.
Jau atkal pateicamies Erasmus+ programmai par iespēju mācīties un iepazīt kultūru dažādās Eiropas valstīs.
Autors: Mobilitātes brauciena dalībniece, skolotāja Margita Kārnupe
[ad_2]
Source link