[ad_1]
Pašvaldības policijas pārstāve Paula Liepa stāsta, ka septembrī policijas darbinieki pārbaudījuši 44 skolēnus, kuri piedalījās ceļu satiksmē ar velosipēdu. “No viņiem 40 bērniem un jauniešiem nebija aizsargķiveres, deviņi brauca ar velosipēdu bez likumā noteiktā kārtībā iegūtām velosipēda vadīšanas tiesībām, bet trīs nebija sasnieguši 10 gadu vecumu, līdz ar to ceļu satiksmē ar velosipēdu patstāvīgi – bez pilngadīgas personas pavadības – nemaz nedrīkstēja piedalīties,” stāsta P.Liepa, piebilstot, ka pēc pārbaudes, kad tika konstatēti pārkāpumi, bērnam ceļš bija jāturpina, stumjot velosipēdu pie rokas. Vienā gadījumā policija konstatēja, ka skolēns pārvadā pasažieri, un arī tas ir aizliegts.
Pašvaldības policijas Nepilngadīgo likumpārkāpumu prevencijas grupas inspektores arī šajā mācību gadā turpina izglītojošas nodarbības izglītības iestādēs par bērnu atbildību un pienākumiem. Nodarbībās akcentē Ceļu satiksmes noteikumus, drošību uz ielām un ceļiem. Arī Jelgavas pašvaldības policijas skolu inspektori skolēniem, kuri pārvietojas ar velosipēdu, atgādina par Ceļu satiksmes noteikumiem un Ceļu satiksmes likuma prasībām.
Jelgavas pašvaldības policija atgādina, ka ceļu satiksmē ar velosipēdu patstāvīgi atļauts pārvietoties personām, kuras sasniegušas 10 gadu vecumu un kurām ir iegūta velosipēda vai jebkāda cita transportlīdzekļa vadītāja apliecība. Velosipēdista apliecību var iegūt no 10 gadu vecuma, nokārtojot Ceļu satiksmes drošības direkcijas eksāmenu (testu), taču, ja ir iegūtas cita transportlīdzekļa vadīšanas tiesības, drīkst vadīt arī velosipēdu. Velosipēda vadītāja apliecība šādā gadījumā papildus netiek izsniegta.
Ceļu satiksmes likuma 68. pants paredz: par velosipēdu vai elektroskrejriteņu vadītājiem noteikto prasību pārkāpšanu var piemērot brīdinājumu vai naudas sodu no 10 līdz 70 eiro. Konstatējot pārkāpumu un uzsākot administratīvā pārkāpuma procesu, bērniem var tikt piemēroti audzinoša rakstura piespiedu līdzekļi.
Iestājoties gada tumšajiem mēnešiem, arī velosipēdistiem ir ļoti svarīgi parūpēties par savu drošību, kas ietver ne tikai satiksmes noteikumu ievērošanu, bet arī pienākumu būt uzmanīgam un redzamam uz ceļa. Pārvietojoties ar velosipēdu diennakts tumšajā laikā vai nepietiekamas redzamības apstākļos, velosipēdam abos tā sānos, riteņu abās pusēs, jābūt aprīkotam ar gaismas atstarotājiem, priekšpusē jābūt baltam atstarotājam, bet aizmugurē – sarkanam atstarotājam, kā arī priekšpusē jādeg baltas gaismas lukturim, bet aizmugurē – sarkanas gaismas lukturim. Ja lukturu nav vai tie nedarbojas, velosipēda vadītājam jābūt ģērbtam atstarojošā vestē vai apģērbā ar labi redzamiem gaismu atstarojoša materiāla elementiem. Atstarojošo elementu apģērbā nekad nevar būt par daudz, jo tas satiksmes dalībniekus var paglābt no nelaimes.
[ad_2]
Source link