[ad_1]
Šī gada 14. oktobrī notika Ādažu novada Transporta tematiskā plāna publiskās apspriešanas sanāksme. Tajā pašvaldības speciālisti kopā ar tematiskā plāna izstrādātāja SIA “Grupa 93” pārstāvjiem iepazīstināja ar plāna struktūru, sadaļām un atbildēja uz iedzīvotāju jautājumiem.
Transporta attīstības plāna mērķis ir rast risinājumus Ādažu pilsētas, Ādažu un Carnikavas pagastu ielu un ceļu, gājēju ceļu, veloceļu, sabiedriskā transporta maršrutu un tranzīta maģistrāļu līdzsvarota tīkla izveidei, ņemot vērā ne tikai ekonomiskos aspektus, bet arī novada iedzīvotāju augošo pieprasījumu pēc pievilcīgas un labvēlīgas dzīves vides. Transporta plānā izvērtēti līdz šim veiktie pētījumi par satiksmes dalībnieku plūsmām Ādažu novada teritorijā (ietverot kājāmgājējus, velobraucējus, autobraucējus, sabiedrisko transportu un mikromobilitātes līdzekļus) un sniegti risinājumi, kas iekļaujami jaunajā Ādažu novada teritorijas plānojumā.
Satiksmes drošība
Plānojuma ietvaros analizēta satiksmes drošība. Satiksmes negadījumu apjoms Ādažu novadā ir augsts (piemēram, salīdzinot ar kaimiņos esošo Saulkrastu novadu), kas ir arī liels apdraudējums mazāk aizsargātiem satiksmes dalībniekiem. Satiksmes negadījumu skaits bieži vien ir saistīts ar augstu satiksmes intensitāti un satiksmes kustības ātrumu un ātruma atšķirību.
Pozitīvi vērtējama kustības ātruma samazināšana Ādažu pilsētas un ciemu centros, galvenajās ielās ieviešot 30 km/h (Ādažos Gaujas iela, Carnikavā Rīgas iela, Siguļos Dzirnupes iela u.c.).
Iedzīvotāju skaita pieaugums ir palielinājis satiksmes intensitāti gan uz pašvaldības ielām un ceļiem, gan uz valsts autoceļiem. Piemēram, pēdējo 10 gadu laikā satiksmes intensitāte uz valsts galvenā autoceļa A1 novada teritorijā ir pieaugusi par 20 – 30%, bet uz valsts reģionālā autoceļa P1 no 30% līdz pat 168%. Līdz ar satiksmes intensitātes pieaugumu, vienlaikus pieaug arī ceļu satiksmes negadījumu skaits. Tādēļ novadā jāplāno satiksmes drošības uzlabojumi, īpaši svarīgi tas vietās, kur autoceļš virzās caur apdzīvoto vietu blīvāk apdzīvotajām teritorijām vai būtiskiem gājēju, velobraucēju maršrutiem.
Ielu kategorijas
Ielu kategoriju sadalījums ir veikts atbilstoši Vispārīgiem apbūves noteikumiem. Noteikumi paredz pilsētas vai ciema ielu tīklu veidot kā vienotu, dažādu kategoriju ielu hierarhiski sakārtotu sistēmu. Ielu kategorijas apzīmētas ar burtiem B, C, D, E. Perspektīvajās savrupmāju apbūves teritorijās, kur izdalītas sarkanās līnijas (izstrādāti detālplānojumi un tajos apstiprināti šķērsprofili), paredzētas kā perspektīvās E kategorijas ielas. Pārsvarā sarkano līniju koridoru platums šajās zonās ir 12 m. Pēc Transporta attīstības plānā izstrādātajiem šķērsprofiliem tas neliedz nākotnē kādu no ielām veidot kā D kategorijas ielu, kas kalpotu kā E kategorijas ielu savācējiela ar pieslēgumu C kategorijas ielai. Kategorijas precizēšana var būt iespējama tikai pie konkrētu attīstības plānu realizācijas un atbilstoši pakāpeniskai teritorijas attīstībai.
Ir izveidots Ādažu novada vienotais ceļu un ielu tīkls, kas ietver ceļus un ielas, kas nepieciešami, lai nodrošinātu savstarpēji savienotu ielu un ceļu tīklu visā novadā, nodrošinot ērtus savienojumus starp teritorijas daļām un šie ceļi un ielas pieejami visai sabiedrībai.
Saskaņā ar ielas vai ceļa kategoriju noteikti to tipveida šķērsprofili un sarkanās līnijas, nosakot nepieciešamo satiksmes infrastruktūras apjomu atbilstoši funkcijai, kādu iela nodrošina.
Plāna izstrādātājs uzskata, ka Ādažos uzlabojumus būtu nepieciešams veikt, piemēram, Rīgas gatves un Ķiršu ielas krustojumā, kur pēc izvērtēšanas būtu jāslēdz viens vai vairāki kreisie manevri vai Attekas, Draudzības un Podnieku ielu krustojumā Ādažos.
Velo infrastruktūra, gājēju drošība un mikromobilitāte
Nozīmīgs velo savienojums ir starp Ādažiem un Carnikavu, kas ir velo maršruts pa Gaujas aizsargdambi un kas galvenokārt pilda rekreatīvas funkcijas. Kā pamatotāks tiešais savienojums starp Ādažiem un Carnikavu plāna izstrādātāju ieskatā būtu plānojams gar valsts reģionālo autoceļu P1, kas pildītu arī nozīmīgu savienojumu ar Carnikavas dzelzceļa staciju.
Transporta attīstības plāna ietvaros izteikts priekšlikums izveidot ietves 15,37 km garumā (vairāk kā 20 jaunas ietves), veloinfrastruktūru 105 km garumā (40 velo ceļi) un ierīkot velomaršrutus 45,5 km garumā (12 jauni velo maršruti).
Gājēju un velo infrastruktūra jāveido nepārtraukta un nodalīta no autosatiksmes, tādā veidā nodrošinot pilnvērtīgu un drošu mikromobilitātes savienojumu ikdienas lietošanai. Ādažu novadā plānoti 2 reģionāli mobilitātes punkti. Kā piemērotākās zemes vienības Carnikavā būtu Stacijas ielā 2 un Ādažos zemes vienība Gaujas ielā 3.
Sabiedriskais transports
Ādažu novada esošā sabiedriskā transporta tīkla pārklājums ir relatīvi labs, visas lielākās apdzīvotās vietas ir nodrošinātas ar sabiedrisko transportu, tīkla blīvums kopumā ir pieņemams, tomēr ir teritorijas, kuru savienojums – tai skaitā ar novada centru Ādažu pilsētu – ir nepietiekams.
Kā liecina sabiedrības aptauju dati, nepieciešams uzlabot autobusu kustības biežumu vai autobusu ietilpību esošajos maršrutos, nevis jaunu maršrutu izveide. Iztrūkst regulārs sabiedriskais transports no Carnikavas pagasta piejūras ciemiem uz novada centru, bet vienlaicīgi arī Carnikavas ciems ir daudzu pakalpojumu saņemšanas vieta, tāpēc nepieciešams uzlabot arī Carnikavas ciema pieejamību. Autobusu maršruti no Kadagas ir pārslogoti, īpaši brīvdienās, kad iedzīvotāji dodas uz Ādažu centru iepirkties un atpūsties. Ādažiem jākļūst par loģistikas centru autobusiem, lai visu novada ciemu iedzīvotājiem sniegtu iespēju ērtā veidā nokļūt uz citiem novada ciemiem, Rīgu vai citām pašvaldībām. Tāpat nepieciešams salāgot sabiedriskā transporta kustības grafikus, nodrošinot iespējas nokļūt kaimiņu novados un Rīgā.
Ūdens ceļi
Aktuāla ir problēma ar piekļuvi pie ūdenstilpēm, jo zemes vienības līdzās tiem lielākoties atrodas privātīpašumā un caur tiem nav nodrošināta piekļuve pie publiskajiem ūdeņiem. Visapgrūtinātākā piekļuve ir pie Dzirnezera, kur, lai piekļūtu pie ezera, nepieciešams šķērsot vairākus privātīpašumus.
Transporta attīstības plānā ir izstrādāts priekšlikums piekļuves vietām pie ūdens, kas teritorijas plānojuma izstrādes laikā nosakāmās kā teritorijas ar īpašiem noteikumiem (TIN) vietām, kur pie ūdensobjekta nav nodrošināta piekļuve pa pašvaldības īpašumu. TIN mērķis ir nodrošināt piekļuvi publiskiem ūdeņiem pie laivu nolaišanas vietām ūdenī saskaņā ar Vispārīgo apbūves noteikumu 71. punktu. Teritorijas plānojuma izstrādes ietvaros Transporta tematiskais plānojums rekomendē izstrādāt nosacījumus TIN teritoriju izmantošanai.
Jautājumi un atbildes
Iedzīvotāji aktualizēja jautājumu par sabiedrisko transportu, kas savienotu Podnieku ciemu ar Carnikavu. Tāpat arī Garkalnes un Āņu pārstāvji izteica vēlmi par tiešu satiksmi uz Ādažiem. Vēl tika minēta nepieciešamība pēc transporta savienojuma starp abām novada vidusskolām – Ādažu un Carnikavas. SIA “Grupa 93” pārstāvji atbildēja, ka izteiktie priekšlikumi tiks iekļauti plānā, lai Ādažu novada pašvaldība, balstoties uz finanšu iespējām, sadarbībā ar pakalpojumu sniedzējiem, secīgi un prioritāri varētu īstenot vēlamos sabiedriskā transporta maršrutus.
Par ceļu pieslēgumiem un piekļuvi pie valsts ceļiem tika atbildēts, ka esošā situācija tiek izvērtēta un iespēju robežās rosināts SIA “Valsts ceļiem” veidot nepieciešamās izmaiņas ceļu un ielu tīklā.
Pārstāve no Gaujas ciema interesējās par Siguļu ceļu, kas ir šaurs, ar pietiekami intensīvu satiksmi. Tika atbildēts, ka ielu kategoriju plānā tas ir D kategorijas ceļš, kur jau tagad ir mierināta satiksme, nosakot 30 km/h ātrumu, perspektīvā plānots gājēju ceļš. Mobilitātes punkts pie Gaujas stacijas, uzlabotu kopējo satiksmes plūsmu.
Atbildot uz jautājumu par Baltezera apvedceļu, tika apstiprināts, ka tas ir ietverts plānā, tā ir nacionālas nozīmes transporta infrastruktūras teritorija.
Jautājumos par ātruma ierobežojumiem dzīvojamās zonās, izstrādātāji informēja, ka tie ir iezīmēti kā potenciāli iespējamie, bez konkrētām atrašanās vietām, precīzu to atrašanās vietu izstrādātu būvprojektu ietvaros.
Iedzīvotāji jautāja par ceļa seguma nomaiņu uz asfalta segumu ceļam, kas veido V50 savienojumu ar A2 pie Āņu ciemata. SIA “Grupa 93” pārstāvis apstiprināja, ka jautājums ir aktualizēts un iekļauts plānā.
Klātesošie sniedza priekšlikumu par autostāvvietas izveidi Plostnieku ielā, jo kā atkārtoti norādīja plāna izstrādātāji, precīzās stāvvietu vietas nav apspriestajā plānā konkrēti izstrādātas.
Tika uzdots jautājums – vai Inču ielā (Stapriņos) ir plānoti guļošie policisti? Daudzi to izmantojot, lai apbrauktu sastrēgumus uz galvenajiem ceļiem, it sevišķi brīvdienās. Par Inču ielas problemātiku pašvaldība ir informēta un tiek meklēti risinājumi labākai satiksmei.
Gaidām priekšlikumus!
Transporta tematiskā plāna publiskās apspriešanas norises laiks turpinās līdz 1.novembrim. Ar Transporta tematiskā plāna redakciju var iepazīties interneta portālā www.geolatvija.lv .
Rakstiskus viedokļus līdz 1. novembrim aicinām izteikt:
- nosūtot uz elektroniskā pasta adresi: dome@adazunovads.lv;
- nosūtot pa pastu Teritorijas plānošanas nodaļai uz adresi Gaujas ielā 33A, Ādažos, Ādažu novadā, LV-2164;
- reģistrējoties Teritorijas attīstības plānošanas informācijas sistēmā (TAPIS), www.geolatvija.lv.
Izsakot viedokli, iesniegumā jānorāda: fiziskām personām – vārds, uzvārds, dzīvesvietas adrese un tālruņa numurs; juridiskām personām – nosaukums, reģistrācijas numurs, adrese un tālruņa numurs.
Jautājumu vai papildus informācijas nepieciešamības gadījumā tālr. 26247571, mikelis.cinis@adazunovads.lv.
[ad_2]
Source link