[ad_1]
Šā gada 8. – 9.oktobrī Mangualdes pilsētā Portugālē norisinājās kārtējā starptautiskā partneru tikšanās URBACT programmas projektā “Nākotnes iedzīvotāji”. Izmantojot iespēju būt Latvijai ģeogrāfiski ne tik tuvajā Portugālē, Saldus projekta komanda – projekta vadītāja Marita Melvere un koordinatores Anete Tīrmane un Linda Medne kopā ar partneriem no Francijas pilsētas Senkantēnas 10.oktobrī paviesojās Fundao pašvaldībā, kas ir atzīstams veiksmes stāsts Portugāles mērogā un zināms arī Eiropā kā pašvaldība, kas spējusi pēdējo 10 gadu periodā noturēt iedzīvotāju skaitu iepriekšējā līmenī. Fundao pašvaldība pēc iedzīvotāju skaita ir līdzīga Saldus novada pašvaldībai – šobrīd šeit dzīvo aptuveni 27 000 iedzīvotāju.
Kā viņiem tas izdevās? Šis bija galvenais jautājums, ko vizītes laikā vēlējāmies noskaidrot, jo projektā “Nākotnes iedzīvotāji” tiek meklēti risinājumi, kā mazināt mazo pilsētu sarukšanas tendenci. Galvenais secinājums – nav vienas receptes un nekas nenotiek uzreiz, bet bija jūtams, ka Fundao pašvaldībā satiktajiem cilvēkiem (attīstības departamenta, uzņēmēju atbalsta centra speciālistiem, migrācijas centra darbiniekiem) ir vienota vīzija un izpratne par soļiem, kā tai tuvoties. Viņi uzsver – pārmaiņas sākās 2012.gadā, kad amatā stājās pašreizējais pašvaldības mērs, cilvēks ar vīziju un skaidru mērķi, kura vadībā pašvaldība attīstījusies par vietu ar izaugsmi.
Vizītes laikā iepazināmies ar Fundao reģiona uzņēmējdarbības vidi, atbalsta veidiem jaunajiem uzņēmumiem un imigrantu integrācijas sistēmu (šobrīd ap 5000 iedzīvotāju pašvaldībā ir atbraucēji no citām valstīm).
Viens no spilgtākajiem iespaidiem – “Espaço Empresa” jeb Biznesa un pakalpojumu centrs. “Projekts “Espaço Empresa” ir iniciatīva, kuras mērķis ir izstrādāt jaunu biznesa pakalpojumu modeli, kura centrā ir uzņēmēja intereses un vajadzības, koncentrējot atbildes vienā kontaktpunktā. Pakalpojums ar mērķi samazināt uzņēmēju pūles, piekļūstot informācijai un sadarbojoties ar centrālo un vietējo valsts pārvaldi”, rakstīts Fundao pašvaldības mājas lapā. Šī mūsdienīgā koncepta ideja pieder pašvaldības mēram, un tā sākta attīstīt 2013. gadā. Tepat darbojas arī “vienas pieturas aģentūra”, kas apvieno dažādus sabiedriskos pakalpojumus vienā apkalpošanas punktā, tanī skaitā, veic nodarbinātības aģentūras funkcijas, jo ir saprasts, ka šis ir visīsākais ceļš, kā savest kopā darba meklētājus un uzņēmējus. Tikšanās gaitā darbinieki ir ļoti draudzīgi, atvērti, labprāt dalās ar savām pieejām. Viņi atzīst, ka bieži nākas strādāt “outside of box” (izteiciens, kura aptuvenā nozīme – ārpus rāmjiem), palaikam uz robežas ar to, kas paredzēts vai atļauts pašvaldības izveidotai iestādei. Viņu noslēpums esot pieejā, ko paši raksturo ar vārdu “humanizing” (cilvēciskošana), kas pēc būtības nav nekas cits kā atvērtība un vēlme palīdzēt ikvienam jaunajam uzņēmējam biznesa uzsākšanā, tanī skaitā, tikt galā ar visām birokrātiskajām procedūrām. Saprotot, ka nākotne pieder tehnoloģijām, Fundao koncentrējās uz tehnoloģiju uzņēmumu piesaistīšanu. Pirmais un lielākais šobrīd jau nodarbina 450 darbinieku, taču sākumā bija ļoti grūti dabūt vietējo darbaspēku. Tā kā universitātes sagatavo programmētājus 2-3 gadu laikā, tika atrasta kompānija Lisabonā, kas apmāca programmētājus 14 mēnešu laikā, tad šie speciālisti uzsāk darbu, tālāk pilnveidojot prasmes darba vidē. Pašvaldība jaunajiem darbiniekiem maksā 150 EUR pabalstu mēnesī kā atbalstu dzīves vietas īrei. Pabalsts gan jāatmaksā, ja darbinieks dodas prom, nenostrādājot norunāto laiku. IT jomas speciālistu vidū ļoti daudz ir ārvalstnieku, pirmie bija no Lielbritānijas, daudz ir brazīliešu, tāpat citu nāciju pārstāvju. Attīstoties programmēšanas un citiem IT jomas uzņēmumiem, tagad pilsētā pieaug pieprasījums pēc dažādiem tehniskajiem un apkalpojošās sfēras darbiniekiem – elektriķiem, celtniekiem, apkopējām u.c. Trūkstošo darbaroku piesaisti Fundao veiksmīgi risina ar savas imigrācijas politikas palīdzību.
Vēl viens atbalsta veids – pašvaldība nomā ofisu telpas no privātajiem īpašniekiem un pēc tam tos iznomā jaunajiem uzņēmumiem. Šīs telpas ir aprīkotas ar nepieciešamāko darbam – galdiem un krēsliem. Telpu īres maksa ir 2 EUR/m2.
Liels pārsteigums un prieks bija redzēt mazo uzņēmumu centru Fundao, kurš veiksmīgi darbojas bijušās tirgus ēkas telpās jau 10 gadus! Šī centra koncepts ir ļoti līdzīgs Sātiņu Darītavas idejai, ko izmēģinām projekta “Nākotnes iedzīvotāji” ietvaros. Prieks bija redzēt, ka mazo uzņēmumu kopienas ideja ir dzīvotspējīga, veiksmīga un uzņēmumiem nepieciešama. Tas deva pārliecību, ka arī Saldus novada pašvaldībā esam uz pareizā ceļa, piedāvājot brīvās pašvaldības telpas nelieliem uzņēmumiem.
Kopumā Fundao pašvaldība sevi prezentē kā labu vietu dzīvošanai, tanī skaitā ģimenēm ar bērniem, uzsver tās atrašanās vietu skaistā dabas vidē 3 kalnu ielokā. Pašvaldības mērs izvirzījis mērķi par “7 minūšu” pilsētu, kur viss galvenais sasniedzams kājām 7 minūšu laikā. Pasaulē pazīstams ir “15 minūšu pilsētas” koncepts, uzsverot, ka laba vieta dzīvošanai ir tā, kurā viss ērtai dzīvei nepieciešamais atrodas 15 minūšu gājiena attālumā. Cik minūšu pilsēta ir Saldus? Kādi mēs vēlamies būt? Vai izmantojam mazas pilsētas priekšrocības? Un vai pietiekami tās izceļam, lai pozicionētu Saldu kā labu vietu dzīvošanai citu pilsētu vidū?
Noslēgumā varam teikt, ka vizīte Fundao pašvaldībā bija ārkārtīgi vērtīga un sniedza projekta komandai iespēju paplašināt redzesloku, gūt jaunas idejas un apstiprinājumu, ka visas četras projektā “Nākotnes iedzīvotāji” izvirzītās pieejas kā mazināt iedzīvotāju skaita sarukšanu – digitālā transformācija, ekonomikas dažādošana, pilsētas zīmolvedība un pilsētu sociālā attīstība – ir izšķiroši svarīgas un tās reāli darbojas. Fundao tam ir izcils piemērs.
Projekta “Nākotnes iedzīvotāji” īstenošanas komandas vārdā –
Marita Melvere, Saldus novada pašvaldības vecākā projektu vadītāja
marita.melvere@saldus.lv
23.10.2024.
[ad_2]
Source link