[ad_1]
Lai nodrošinātu iedzīvotāju iesaisti teritorijas attīstības jautājumu lemšanā, Jēkabpils novada pašvaldība 2023. gadā izsludināja un realizēja iedzīvotāju iniciatīvu jeb projektu ideju konkursu. Šogad tiek īstenotas konkursā atbalstītās projekta idejas.
No 2023. gada 5. jūnija līdz 31. jūlijam iedzīvotāji varēja iesniegt savas idejas pašvaldībā novada teritorijas labiekārtošanai, savukārt līdz 2023. gada 23. oktobrim, aizpildot aptauju, tika aicināti balsot par attīstības iecerēm novada teritorijas labiekārtošanai. Konkursa rezultāti tika apkopoti un sarindoti secīgi pēc iegūto balsu skaita. Kā rezultātā 2024. gada 22. februārī Jēkabpils novada dome nolēma piešķirt finansējumu sešām projektu idejām. Finansējums tika piešķirts secīgi projektiem ar vislielāko balsu skaitu, kā arī ievērojot, ka katrā teritorijā (pilsētā/pagastā) vienā kalendārajā gadā tiek atbalstīts viens projekts. Kopējais kalendārā gadā finanšu līdzekļu apjoms projektu ideju realizācijai bija 140 000 eiro.
Rezultātā tika realizētas sekojošās projektu idejas:
1. “HOKEJA TRENIŅU ZONAS IZVEIDE” (Jēkabpils)
Projekta mērķis bija izveidot āra hokeja treniņu zonu blakus Jēkabpils ledus hallei, Sporta centra teritorijā. Šī zona jau šobrīd tiek izmantota, lai nodrošinātu efektīvu treniņu procesu hokeja entuziastiem, bērniem un jauniešiem, vasaras sezonā, kad ledus halles resursi ir ierobežoti. Tādējādi, projekts atbalsta sporta attīstību pilsētā un novadā, uzlabojot individuālās hokeja prasmju pilnveides un brīvā laika pavadīšanas iespējas. Realizējot projektu, tika iegūti vairāki būtiski ieguvumi sabiedrībai:
– uzlabotas hokeja treniņu iespējas bērniem un jauniešiem, kas veicinās šī sporta veida attīstību un brīvā laika pavadīšanas iespējas Jēkabpils pilsētā un novadā, kā arī papildus radīs interesi no tuvējiem novadiem;
– projekts jau līdz šim ir piesaistījis vairākus vasaras nometņu rīkotājus no citām pilsētām un novadiem, tādējādi veicinot tūrismu un stiprinot vietējo ekonomiku. Piemēram, šī gada vasarā Jēkabpils ledus hallē hokeja nometnes rīkoja klubi no Rīgas un Ogres.
– īstenojot projektu, tiek veicināta sabiedrības interese par hokeju, kas varētu mudināt vairāk jauniešu pievērsties šim sporta veidam. Tiek uzlabota Jēkabpils novada pašvaldības sporta infrastruktūra, kā arī stiprināta vietējā kopienas saikne un veselīgs dzīvesveids.
Lai realizētu projekta ideju, tika uzstādīts metienu laukuma segums, nožogota treniņu zona, kura aprīkota ar diviem IIHF standarta vārtiem un treniņmērķiem. Tāpat tika uzstādīti vairāki baneri.
2. “ĀRA “ZAĻĀ KLASE” – NOJUME, KURA DARBOJAS VISU GADU” (Variešu pag.)
Īsi un konkrēti- vieta, kurā socializēties! “Zaļā klase” ārpus ierastās skolas vides, bērnus tuvinot dabas ritumam, akcentējot vietējās kopienas un dabas mijiedarbību. Paredzēta mācību stundām, pagarinātās dienas grupu aktivitāšu realizēšanai, pasākumiem, sanāksmēm. Domājot par vidi, svarīgs elements ir dabas klātbūtne, tādēļ būves dizainā izmantoti pēc iespējas vairāk dabas materiāli– tas ne tikai rada vizuālu dabas klātbūtni, bet arī veicina patīkamu smaržu. Dabīgi krāsu pigmenti, atbilstošs grīdas segums un koka elementi interjerā pozitīvi ietekmē labsajūtu, kā arī veicina koncentrēšanos dažādām aktivitātēm.
Pateicoties realizētajai projektu idejai, tiek radīta iesaistoša vide, sniedzot plašākas iespējas veidot aizraujošas un izglītojošas aktivitātes dabā, izjūtot piederību un identificēšanos Antūžu ciemata vietējai teritoriālajai kopienai, tostarp Antūžu pamatskolas saimei un Variešu pagasta Antūžu bibliotēkas apmeklētājiem, gan mazāka mēroga teritorijā, gan apkaimes mērogā. Realizējot projektu tiek veikta teritorijas labiekārtošana, sniegta iespēja iedzīvotājiem piedalīties izglītojošos un kultūras pasākumos, kā arī veicināts veselīgs dzīvesveids.
3. “DIENVIDSUSĒJAS PROMENĀDE AKNĪSTĒ” (Aknīste)
Projekta realizācija sevī ietvēra ne tikai Dienvidsusējas krasta zonas labiekārtošanu, bet tika izveidota arī skaista, sakopta promenāde vairāk kā 500 metru garumā gar Aknīstes pilsētas estrādi, planējot upes krasta zonu, līdzinot zemi un izraujot celmus. Upes pieejamības veicināšanai estrādes tuvumā tika izbūvēta arī pontona laipa.
Projekta mērķis jeb promenādes izveide ir viens no upes infrastruktūras veidošanas posmiem, ļaujot Dienvidsusēju padarīt par pieejamu resursu plašam iedzīvotāju lokam. Makšķernieki, mājdzīvnieku īpašnieki, ģimenes ar bērniem, seniori, ikviens, kas vēlas baudīt kvalitatīvu infrastruktūru upes tuvumā. Īpaši jāizceļ projekta realizācijas rezultātā sniegtās iespējas laivotājiem, radot pieejamāku un sakārtotāku vidi, jo ik gadu upē laivo ap 300 personas.
Papildus jāpiemin, ka arvien pieaugot satiksmes intensitātei caur Aknīsti kā tranzītpilsētu, izveidojot pilsētā kvalitatīvu un estētisku augstāk minēto infrastruktūru, pilsētas viesiem tiek sniegta iespēja ilgāk uzkavēties un izmantot pilsētā esošos pakalpojumus, vai veicināt jaunu veidošanos. Kā arī, blakus Dienvidsusējas krasta zonas labiekārtošanas lokācijai atrodas kultūras pasākumu estrāde, tādejādi nodrošinot regulāru iedzīvotāju kustību, sakārtotā un labiekārtotā vidē.
4. “PIETURA “DIGNĀJAS LAIPA”” (Dignājas pag.)
Dignājas pagastā jau vairāku gadu garumā tiek labiekārtota atpūtas vieta, kur ir uzstādīti galdi ar soliem, ierīkotas ugunskura vietas, uzstādīts velosipēdu statīvs, stāvlaukums automašīnām un labierīcības, kā arī nodrošināts labas kvalitātes ceļš. Šo atpūtas vietu ir iemīļojuši gan iedzīvotāji, lai labos laikapstākļos satiktos un atpūstos Daugavas krastā, rīkotu neformālus pasākumus pagasta iedzīvotājiem, gan garāmbraucēji, kas apstājas atpūsties. Lai atpūtas vieta piesaistītu vēl vairāk apmeklētājus, Dignājas iedzīvotāji iesniedza projektu ideju “Pietura “Dignājas laipa””, ar mērķi piesaistīt finansējumu un turpināt labiekārtošanas darbus, papildinot infrastruktūru ar lapeni, peldvietas pontonu un tauvošanās vietas ierīkošanu.
Dignājas pagastā pēdējo gadu laikā ir pieaugusi interese par ūdenstūrismu- laivošanu, supošanu un plostošanu, kā rezultātā, pateicoties realizētajai idejai “Pietura “Dignājas laipa””, tiek nodrošināta publiska pieeja pie upes, lai Daugavā ielaistu vai izceltu laivu, supus, plostus vai citus ūdenstransportlīdzekļus. Papildus, arī vietējiem iedzīvotājiem tiek nodrošināta vieta, kur droši novietot savas laivas. Peldēšanas pontons nodrošina atpūtu upes krastā, veicinot makšķerēšanu un uzlabojot peldvietu.
Kopumā realizējot šo projektu ideju, tika izveidota vēl pievilcīgāka un plašāk izmantojama atpūtas vieta, kur ne tikai pagasta iedzīvotāji, bet arī tūristi, laivotāji un dabas baudītāji var pavadīt brīvo laiku, pulcēties un atpūsties.
Dotajā brīdī vēl divas apstiprinātās iedzīvotāju iniciatīvas “Bērnu rotaļu laukums Sēlijā” (Sēlpils pag.)” un “Daudzfunkcionāls laukums pie Gārsenes tautas nama” (Gārsenes pag.)” atrodas projekta realizācijas statusā.
Paldies Jēkabpils novada pašvaldības aktīvajiem iedzīvotājiem, kuri iesniedza projektu idejas un piedalījās to realizēšanas gaitā. Aicinām sekot līdzi jaunākajai informācijai par plānoto 2024.gada iedzīvotāju iniciatīvu jeb projektu ideju konkursu!
[ad_2]
Source link