19. decembra domes sēdē apstiprināts Bauskas novada pašvaldības 2025. gada budžets, kurā iekļauti gan tie attīstības projekti, par kuru īstenošanu jau lēmusi dome, gan arī līdzfinansējums jaunajiem augstas gatavības projektiem. Par budžeta apjomu pašvaldības iestāžu iesniegtajiem prioritārajiem attīstības projektiem deputāti lems 2025. gada februārī, kad būs zināms precīzs budžeta atlikums.
“Ļoti savlaicīgi sagatavotais 2025. gada budžeta projekts apliecina Bauskas novada pašvaldības finanšu stabilitāti ar nemainīgu pieauguma tendenci. Sagatavotais budžets nodrošina gan visu pašvaldības funkciju finansēšanu nepieciešamajā apjomā, gan arī Attīstības programmas realizāciju. Tiks turpināti jau iepriekšējos gados iesāktie projekti, plānota arī jaunu projektu īstenošana. Finansējums atvēlēts arī būvdokumentācijas izstrādei jaunām iecerēm, kuru realizēšanai finansējumu piesaistīsim nākamajā un aiznākamajā gadā,” atzina Aivars Okmanis, Bauskas novada domes priekšsēdētājs.
Bauskas novada pašvaldības pamatbudžeta ieņēmumi 2025. gadā plānoti 79,63 milj. eiro, plānotais budžeta līdzekļu atlikums gada sākumā 8,99 milj. eiro un aizņēmumu līdzekļi 3,57 milj. eiro. Kopā finanšu resursi izdevumu segšanai plānoti 92,19 milj. eiro, tai skaitā – pamatbudžeta izdevumi 86,08 milj. eiro, aizņēmumu pamatsummas atmaksa 4,23 milj. eiro. Plānotais budžeta līdzekļu atlikums gada beigās 1,89 milj. eiro.
89% pamatbudžeta izdevumu 76,31 milj. eiro apmērā ir pamatfunkciju nodrošināšanai. Kopējais plānoto investīciju apjoms to projektu īstenošanai, par kuriem jau pieņemti Bauskas novada domes lēmumi, ir 8,6 milj. eiro. Rezerves fonds paredzēts 400 tūkstošu eiro apmērā, savukārt līdzfinansējuma nodrošināšanai jaunu projektu īstenošanai 2025. gadā plānoti 700 tūkstoši eiro.
Būtiskākā Bauskas novada pašvaldības pamatbudžeta ieņēmumu daļa ir nodokļu ieņēmumi. 2025. gadā tie plānoti 41,81 milj. eiro apmērā jeb 52,5% no pamatbudžeta ieņēmumu kopapjoma. Lielākais īpatsvars ir iedzīvotāju ienākuma nodoklim (46,9% no kopējiem ieņēmumiem) un nekustamā īpašuma nodoklim (5,4% no kopējiem ieņēmumiem).
Iedzīvotāju ienākuma nodokļa prognoze 2025. gadam ir 37,31 milj. eiro, kas, salīdzinot ar 2024. gada prognozi, ir pieaugusi par 9,9%, apliecinot ekonomiskās aktivitātes pieaugumu Bauskas novada teritorijā.
Bauskas novada pašvaldības konsolidētā pamatbudžeta izdevumu kopējais apjoms 2025. gadam plānots 86,08 milj. eiro. Izdevumi paredzēti pašvaldības funkciju un uzdevumu veikšanai, budžeta finansēto pašvaldības institūciju, tai skaitā izglītības, kultūras, sporta un veselības aizsardzības iestāžu, sociālā dienesta un bāriņtiesas, centrālās administrācijas un apvienību pārvalžu darbības nodrošināšanai, novada izglītības, sporta un kultūras pasākumu finansēšanai, infrastruktūras uzturēšanai, pabalstiem trūcīgiem un maznodrošinātiem iedzīvotājiem, investīciju finansēšanai, atbalstam biedrībām un nodibinājumiem, kā arī citām brīvprātīgām iniciatīvām.
Būtiskākais izdevumu apjoms paredzēts izglītības jomai – 47,9% apmērā no budžeta izdevumu kopapjoma. Izdevumi paredzēti izglītības iestāžu uzturēšanai, ar izglītību saistīto pasākumu īstenošanai, pedagogu un pārējo darbinieku atlīdzībai, mācību līdzekļu iegādei, Izglītības nodaļas un darba ar jaunatni nodrošināšanai, ēdināšanas izdevumiem, skolēnu pārvadājumiem un projektu īstenošanai.
Nozīmīgs finansējuma apjoms paredzēts Bauskas novada bērnu un jauniešu dalībai XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos. Svētkos Bauskas novadu pārstāvēs vairāk nekā 1600 dalībnieku, tai skaitā:
- 960 dejotāji 43 tautas deju kolektīvos;
- 240 dalībnieki, kuri dzied piecos koros, četros vokālajos ansambļos;
- divas folkloras kopas, divi koklētāju ansambļi, akordeonistu orķestris, kurā spēlē 76 dalībnieki;
- 125 dalībnieki, kas spēlē trīs pūtēju orķestros un vienā simfoniskajā orķestrī;
- 232 dalībnieki – dažādu interešu izglītības pulciņu pārstāvji (tai skaitā vizuālās un vizuāli plastiskās mākslas un teātra mākslas pulciņos).
2025. gadā paredzēts iegādāties divus bezemisiju autobusus Iecavas vidusskolas un Uzvaras pamatskolas skolēnu pārvadāšanai, kā arī pansionāta “Atvasara” vajadzībām. Tādējādi tiks nodrošināta skolu tīkla un sociālo pakalpojumu sasniedzamība.
2025. gadā plānots ierīkot liftu Bauskas pilsētas pamatskolā, lai nodrošinātu vides pieejamību speciālo izglītības programmu skolēniem ar fiziskās attīstības traucējumiem. Tas radīs iespēju Bauskas pilsētas pamatskolā licencēt speciālās pamatizglītības programmu skolēniem ar fiziskās attīstības traucējumiem un nodrošināt pamatizglītības pieejamību lielākam skaitam skolēnu.
Budžetā plānots finansējums nodarbinātības pasākumiem vasaras brīvlaikā, kas sniedz iespējas Bauskas novada skolēniem apgūt pirmās darba prasmes, iemaņas un pieredzi.
Programmai “Latvijas skolas soma” paredzēti vairāk nekā 90 tūkstoši eiro, lai veicinātu kultūrizglītību novada skolās. Programma nodrošina skolēniem valsts apmaksātu iespēju regulāri iepazīt Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes, tā attīstot kultūras izpratnes un izpausmes kompetenci, mazinot sociālo nevienlīdzību un spēcinot lepnumu par savu valsti un tās cilvēkiem.
Paredzot budžetā vairāk nekā 15 tūkstošus eiro, tiks turpināta arī uzsāktā iniciatīva starptautiskās sadraudzības pašvaldības Malinas (Ukraina) atbalstam, organizējot nometni bērniem, kuri ir cietuši no karadarbības savā valstī un kuriem nepieciešama droša un atbalstoša vide.
Gatavojoties finansējuma piesaistei jaunu infrastruktūras objektu attīstībai, viens no priekšnosacījumiem ir pilnībā izstrādāts būvprojekts vai būvniecības dokumentācija. 2025. gada budžetā izdevumi vairāk nekā 300 tūkstošu eiro apmērā paredzēti projektēšanas darbu veikšanai jauniem attīstības projektiem izglītības iestādēm, tai skaitā arī energoefektivitātes uzlabošanai.
Sociālajām vajadzībām plānoti 12,99 milj. eiro jeb 15,1% no pašvaldības pamatbudžeta.
Bauskas novada Sociālā dienesta darba nodrošināšanai paredzēti 8,58 milj. eiro, no tiem sociāla rakstura maksājumiem ieplānoti 4,68 milj. eiro, kas ietver sociālās aprūpes iestāžu, krīzes centru un mājas aprūpes pakalpojumus, kā arī valsts noteiktos un pašvaldības brīvās iniciatīvas sociālos pabalstus. No kopējiem Sociālā dienesta izdevumiem Daudzfunkcionālā sociālo pakalpojumu centra ‘’Sarkanā skola’’ darba nodrošināšanai Vecumniekos un tā sniegtajiem pakalpojumiem paredzēti 227 tūkstoši eiro, Dienas centra “Iecavnīca” darbībai – 59 tūkstoši eiro.
Bauskas novada Bāriņtiesas darba nodrošināšanai paredzēts finansējums 461 tūkstotis eiro, Veco ļaužu un invalīdu pansionāta “Atvasara” darbības nodrošināšanai – 784 tūkstoši eiro.
Pašvaldība turpinās uzlabot infrastruktūru, pielāgojot vidi piekļūstamības nodrošināšanai sociālo pakalpojumu sniegšanas vietās: Bauskas novada Sociālā dienesta ēkai Rūpniecības ielā 7 Bauskā, ēkai Rīgas ielā 29A Vecumniekos, kā arī attālinātā klientu apkalpošanas punkta ēkai Bauskas ielā 2 Gailīšu pagasta Uzvarā.
Lai uzlabotu personu ar invaliditāti un pārvietošanās traucējumiem dzīves kvalitāti, piekļuvi nodarbinātībai un pakalpojumiem, pašvaldība nodrošinās atbalstu, budžetā paredzot finansējumu 153 tūkstošu eiro apmērā.
Nākamajā gadā plānots izstrādāt būvniecības dokumentāciju sociālo mājokļu atjaunošanai Rīgas ielā 29a Vecumniekos un “Kamenēs” Svitenē. Šim mērķim budžetā ieplānoti vairāk nekā 86 tūkstoši eiro.
2025. gadā 187 tūkstoši eiro paredzēti publiskās ārtelpas attīstīšanai, piemēram, tiks ierīkoti spēļu laukumi Uzvarā un Pācē, budžetā šim mērķim paredzēti 53 tūkstoši eiro, savukārt bērnu aktivitāšu laukuma izveidei Īslīcē paredzēti 50 tūkstoši eiro. Turpinās izstrādāt būvdokumentāciju Bauskas aktīvās atpūtas parka izveidei un Bauskas Pilskalna parka teritorijas labiekārtošanai, kam kopā paredzēti 83 tūkstoši eiro, kā arī tiks sagatavots paskaidrojuma raksts energoefektivitātes uzlabošanai Katoļu ielā 3 Bauskā, kam paredzēts finansējums 30 tūkstoši eiro.
Ceļu un ielu uzturēšanai Bauskas apvienības pārvaldei plānoti 1,32 milj. eiro, Iecavas apvienības pārvaldei 351 tūkstotis eiro, Rundāles apvienības pārvaldei 210 tūkstoši eiro, savukārt Vecumnieku apvienības pārvaldei 505 tūkstoši eiro. Uzturēšanas izdevumus 1,48 milj. eiro apmērā paredzēts finansēt no valsts budžeta mērķdotācijas.
Attīstības projekti ielu un ceļu tīkla infrastruktūras uzlabošanai plānoti 2,12 milj. eiro apmērā.
Informācijas tehnoloģiju nodaļas darbības nodrošināšanai un informācijas tehnoloģiju infrastruktūras uzturēšanai un attīstībai tiek plānoti 729 tūkstoši eiro, t. sk. iekšējo procesu vadības, pakalpojumu sniegšanas un sabiedrības informēšanas lietotņu un platformu uzturēšanai un darbības nodrošināšanai, drošības aizsardzības programmatūrai un uzraudzībai, ievainojamības pārbaudei, kiberdrošības pārvaldnieka pakalpojumiem un citiem tehniskajiem risinājumiem.
2025. gadā tiks turpināts darbs kultūras mantojuma objektu attīstībai un iekļaušanai tūrisma apritē. 69 tūkstoši eiro budžetā paredzēti inovatīviem digitāliem risinājumiem, kas ļautu apskatīt zudušo kultūrvēsturisko mantojumu. Ar paplašinātās (augmentētās) realitātes risinājumiem tiks radītas vizualizācijas, iedzīvinot vēsturiskās personības un zudušus kultūrvēsturiskā mantojuma objektus: Bauskas pils teritorijā taps hercoga Gotharda Ketlera digitāls tēls, Bauskas sinagogai, Iecavas muižai un Bārbeles kūrorta mājai tiks veidots digitāls modelis.
Turpināsies Zaļā labirinta izbūve Iecavas muižas parkā. 58 tūkstoši eiro paredzēti projekta noslēdzošajām aktivitātēm. Projekta rezultātā Iecavas muižas parkā būs izbūvēts zaļais labirints, ar stādījumiem dabā iezīmējot kādreizējās Iecavas muižas pils kontūras. Muižas telpu vietas tiks numurētas un atspoguļotas informatīvajā stendā kopā ar muižas telpu arhitektūras eksplikāciju un aprakstu par agrāko pielietojumu.
Dažādu sporta pasākumu organizēšanai un sporta organizatoru atlīdzībai Bauskas, Iecavas, Rundāles un Vecumnieku apvienībā ir plānoti 219 tūkstoši eiro. Sporta nodaļas darbības nodrošināšanai, novada sporta pasākumu organizēšanai un dalībai sporta pasākumos, biedrību, sporta komandu un individuālo sportistu atbalstam ir paredzēti 368 tūkstoši eiro.
Vispārējiem valdības izdevumiem plānoti 6,70 milj. eiro jeb 7,8% kopējos izdevumos. Pašvaldības parāda darījumiem – aizņēmumu apkalpošanas maksai un procentu izdevumiem – ieplānoti 2,19 milj. eiro, kas kopējos izdevumos ir 2,5%. Neparedzētiem gadījumiem ieplānoti 400 tūkstoši eiro, kas ir 0,5% no plānotajiem pamatbudžeta izdevumiem. 2025. gadā atalgojuma apjoma pieaugums plānots atbilstoši Ministru kabineta 2024. gada 27. augusta lēmumā noteiktajiem ierobežojumiem: ne vairāk kā 2,6% apmērā, nepalielinot kopējo amata vietu skaitu publiskajā sektorā.
Izdevumi sabiedriskajai kārtībai un drošībai plānoti 1,68 milj. eiro apmērā, kas ir 1,9% no pamatbudžeta izdevumu kopapjoma. Šeit ietverti izdevumi Pašvaldības policijas darbības un sabiedriskās kārtības nodrošināšanai, finansējums ugunsdzēsības dienesta atbalstam Bārbelē un Skaistkalnē, kā arī civilajai aizsardzībai un darba drošībai.
Vides aizsardzībai plānoti 488 tūkstoši eiro, tai skaitā atkritumu apsaimniekošanai 242 tūkstoši eiro un sadzīves notekūdeņu apsaimniekošanai – 100 tūkstoši eiro.
Veselības aprūpei ir plānoti 106 tūkstoši eiro jeb 0,1% no visiem pašvaldības pamatbudžeta izdevumiem, tai skaitā ietverti izdevumi veselības veicināšanas aktivitāšu īstenošanai, stipendijas studentiem, kuri apgūst medicīniskās izglītības programmu.
2025. gadā pašvaldība turpinās īstenot dažādas atbalsta programmas ar mērķi nodrošināt līdzfinansējumu gan sabiedrības iniciatīvu īstenošanai, gan līdzdalības veicināšanai dažādās aktivitātēs.
Apjomīgs finansējums ir paredzēts līdzdalības budžeta projektu finansēšanai, gan 2024. gada konkursa ietvaros atbalstītajiem projektiem, gan 2025. gada konkursa projektiem.
Salīdzinot ar 2024. gadu, dubultots līdzfinansējums kultūras pieminekļu saglabāšanai (2024. gadā šim mērķim budžetā bija ieplānoti 20 tūkstoši eiro). Palielināts arī līdzfinansējuma apjoms ārstniecības iestāžu darbības atbalstam – pašvaldības stipendiju piešķiršanai studentiem, kuri apgūst ģimenes ārsta specialitāti, atbilstoši valstī noteiktās minimālās algas kāpumam (2024. gadā bija 38 tūkstoši eiro).