Salaspils novadā vienmēr liela nozīme bijusi pievērsta sociālajai labklājībai un atbalstam iedzīvotājiem. 2025. gada pašvaldības budžets ir pieņemts un pašvaldības sociālajam atbalstam ik gadu tiek piešķirta nozīmīga daļa budžeta – tieši sociālais budžets sastāda 10.68% no kopbudžeta, kas ir vairāk kā 6,2 miljoni eiro. Pašvaldība aktīvi strādā, lai nodrošinātu efektīvus risinājumus ikvienam iedzīvotājam.
Salaspils iedzīvotāji jau vairākus gadus ir pierādījuši, ka solidaritāte un savstarpējs atbalsts ir sabiedrības stipruma atslēga. Brīvprātīgo kustība pašvaldības ietvaros ir nozīmīgs instruments, kas palīdz senioriem, daudzbērnu ģimenēm, invalīdiem un citiem sabiedrības locekļiem. Brīvprātīgās iniciatīvas sniedz palīdzību tiem, kam tā visvairāk nepieciešama.
Pašvaldības brīvprātīgās atbalsta iniciatīvas galvenokārt ir atbalsts 50% apmērā no valstī noteiktās minimālās algas jaundzimušā bērna aprūpei, 15 eiro atbalsts par katru bērnu daudzbērnu ģimenēm, ikmēneša pabalsts 15% apmērā no valstī noteiktās minimālās algas aizgādņiem, papildus arī atbalsts mācību līdzekļu un apģērbu iegādei aizbildniecībā esošiem bērniem. Ik gadu svinīgā ceremonijā tiek apbalvoti arī “Goda salaspilieši”. Tik pat skaisti un godpilni tiek piešķirts jubilejas pabalsts iedzīvotājiem, sasniedzot 80, 85, 90, 95, 100 un vairāk gadus. 2024. gadā ar 215 eiro atbalstu sveicām 4 iedzīvotājus, kuri sasnieguši 100 un vairāk gadus! Rūpes un atbalstu sūtam arī vientuļajām pensijas vecumu sasniegušajām personām, kurām nav likumīgo apgādnieku.
Neaizmirsīsim par 300 eiro atbalstu apbedīšanas organizēšanai, speciālu atbalstu personām pēc atbrīvošanas no brīvības atņemšanas iestādēm, Černobiļas AES avārijas seku likvidācijas dalībniekiem un politiski represētām personām. Ar 20% ikmēneša pabalstu no mininimālās algas tiek nodrošinātas sociālā nodrošinājuma pabalsta saņēmēji.
Un, protams, bērniem invalīdiem un “mūžīgajiem bērniem” tiek piešķirts ikmēneša pabalsts 20% apmērā no valstī noteiktās minimālās algas, papildus atbalsti I un II grupas invalīdiem pieaugušajiem un invalīdiem kopš bērnības. Tiek piešķirts ikmēneša pabalsts invalīdiem kopš bērnības ar transporta indikācijā. Tā pat atbalstīti tiek arī I un II grupas invalīdiem, kuri ir valsts sociālā nodrošinājuma saņēmēji. Papildus I grupas invalīdiem, kuri nespēj pārvietoties ar sabiedrisko transportu tiek piešķirta braukšanas maksas kompensācija.
Salaspils novada pašvaldība nodrošina vairākus braukšanas maksas atvieglojumus braukšanai pa Salaspili ar sabiedrisko transportu ar personalizētām braukšanas kartēm, par kuru nosacījumiem plašāk varat iepazīties Salaspils novada saistošajos noteikumos 35/2020. Tāpat nodrošinātas transporta pakalpojumu apmaksas personām, kuras dzīvo novada teritorijā, kompensācijas un dokumentu noformēšana pakalpojuma austrumu slimnīcas “Gaiļezers” hemodialīzes veikšanai.
Lai palīdzētu viens otram, ikvienam iespējams pieteikties brīvprātīgo programmā, kuras ietvaros iedzīvotāji var iesaistīties senioru apmeklēšanā, pārtikas piegādē un citu ikdienas jautājumu risināšanā. Tā pat arī jauniešiem ir iespēja iesaistīties brīvprātīga darba projektos, attīstot gan sociālās prasmes, gan empātiju. Šeit pieminēšu arī ilggadējo projektu, atbalsta pakalpojumu “Zupas virtuve” – 3 vietās Salaspilī un Saulkalnē, kuru var saņemt personas ar trūcīgo un maznodrošināto statusu, kā arī personas, kuras nonākušas krīzes situācijā. Pakalpojums nodrošina bezmaksas zupu, kuru izsniedz vismaz 150 personām dienā, 3 reizes nedēļā.
Lai nodrošinātu pastāvīgu un kvalitatīvu sociālo pakalpojumu sniegšanu, Salaspils novadā strādā trīs sociālo pakalpojumu centri, kuri atrodas Salaspilī, Saulkalnē un Aconē. Esam izveidojuši arī 4 štata vietas šajos centros – Sociālā centra vadītājs, Sociālā centra projektu vadītājs/brīvprātīgo darba koordinators, Kopienas sociālais darbinieks un nodarbību vadītājs Saulkalnē un Salaspilī, Skolas ielā 7.
Salaspils Sociālais centrs dibināts ar mērķi nodrošināt daudzveidīgus sociālos pakalpojumus, ieskaitot psihologa konsultācijas, juridisko atbalstu un atbalsta grupas. Salaspils Sociālais centrs strādā visiem Salaspils novada iedzīvotājiem, tā mērķis ir arī veicināt pašvaldības iedzīvotāju spēju integrēties sabiedrības dzīvē un palielināt iedzīvotāju pašnoteikšanās iespējas, sniegt sociālo atbalstu, izprotot iedzīvotāju vajadzības, dot iespēju cilvēkiem bagātināt savu sociālo dzīvi, apmeklēt informatīvus un izglītojošus pasākumus, pilnvērtīgi pavadīt savu brīvo laiku un aktīvi iesaistīties pilsoniskas un atvērtas sabiedrības veidošanā. Šeit patstāvīgi notiek ļoti daudz pašvaldības apmaksātas aktivitātes, kā lekcijas, meistarklases, izglītojošas nodarbības un radošās darbnīcas bērniem (brīvlaikos) un pieaugušajiem, gadskārtu koncerti un muzikālas tikšanās ar sabiedrībā pazīstamiem cilvēkiem, starptautiski svinamo dienu pasākumi, ekskursijas, foto un zīmējumu konkursi bērniem, galda spēļu dienas, Ēnu diena jauniešiem un vasaras darbs skolēniem u.c. Šobrīd skolēniem ir iespēja pēc stundām brīvo laiku pavadīt centra telpās, Skolas ielā 7, lai sagaidītu autobusu braukšanai mājās vai iešanai uz kādu pulciņu. Katra mēneša otrajā un ceturtajā otrdienā notiek gleznošanas nodarbības daudzveidīgās tehnikās par dažādām tēmām. Centrs piedalās un atbalsta dažādas labdarības akcijas, piemēram, dažādu ziedojumu vākšanu Ukrainai, kara sveču izgatavošanu vai Ziemassvētku labdarības akcijas novada vientuļajiem senioriem. Katru ceturtdienu, Salaspils Sociālajā centrā darbojas brīvprātīgais, kurš palīdz dažādos darbos pie datora. Salaspils Sociālo centru uz 2024.gada novembra beigām apmeklēja 4358 iedzīvotāji.
Salaspils novadā strādā arī Acones Sociālais centrs un Saulkalnes Sociālais centrs, kuros vairāk darbojas vietējās apkaimes iedzīvotāji.
Acones Sociālais centrs darbojas jau 10 gadus. Šobrīd brīvo laiku Centrā var pavadīt divas dienas nedēļā. Šeit ir izveidota vingrošanas grupa, kurā var klausīties video lekcijas par veselīgu dzīvesveidu, skatīties interneta ierakstus ar fizioterapeitu piedāvātajiem vingrojumu kompleksiem un vingrot pašiem. Dalībnieki ar prieku veic nelielus radošus darbiņus, zīmē, glezno. Īpaša aktivitāte ir piedalīties organizētajās meistarklasēs. Pēc nodarbībām notiek tējas dzeršana, biogrāfisku pārraižu skatīšanās un dažādas diskusijas. 2024.gadā no jūnija līdz decembrim Acones centru pieaugušie ir apmeklējuši 256 reizes, bet bērni – 225 reizes.
Saulkalnes Sociālajā centrā iedzīvotāji neformālā vidē var īstenot dažādas savas idejas, pavadīt brīvo laiku. Galvenā mērķa grupa ir seniori, skolas brīvlaikos arī bērni un jaunieši. Ņemot vērā ieteikumus, izvērtējot dalībnieka iespējas, veselības stāvokli tiek organizētas dažādas aktivitātes, nodarbības. Jebkurš var pieteikties uz individuālu sarunu, konsultāciju par sev svarīgiem jautājumiem zinot, ka tiks ievērota konfidencialitāte. Lēnām tiek apgūtas interneta iespējas – klienti mācās meklēt nepieciešamo informāciju aktuālām vajadzībām, tai skaitā VSAA, ārstu pieraksti, informācija par veselības veicināšanu, slimībām, receptēm. 2024.gadā no janvāra līdz decembrim centru pieaugušie ir apmeklējuši 1190 reizes, bet bērni – 376 reizes.
Salaspils sociālie dienesti turpina meklēt jaunus veidus, kā uzlabot pakalpojumus, nodrošinot arvien augstāku atbalsta līmeni iedzīvotājiem. Gan Salaspils, gan Acones un Saulkalnes centri plāno paplašināt darbību, piešķirot lielāku uzmanību jauniešu un ģimeņu vajadzībām. Pašvaldība ir un būs gatava nepārtraukti investēt šajos centros, lai to darbība būtu arī turpmāk īsta kopienas sirds.
Sociālās labklājības uzlabošana ir viens no Salaspils attīstības prioritārajiem virzieniem un ikviens iedzīvotājs var iesaistīties, lai padarītu pilsētu vēl draudzīgāku un atbalstošāku! Novadā paplašināti digitālie pakalpojumi, ir iespēja saņemt attālinātas sociālās konsultācijas, zvanot Salaspils novada Sociālā dienesta klientu apkalpošanas speciālistam (tālr. 27660524). Izveidota arī e-pieteikumu sistēma palīdzības saņemšanai. Salaspils novada Sociālā dienesta kontaktinformācija un darba laiki atrodami saitē https://www.salaspilssd.lv/kontakti/darba-laiki/.
Pašvaldība strādā pie tā, lai sociālā budžeta līdzekļi tiktu izlietoti maksimāli efektīvi, nodrošinot iedzīvotājiem reālu un jēgpilnu atbalstu. Viens no pašvaldības mērķiem ir veidot spēcīgu, iekļaujošu un atbalstošu sabiedrību, kurā ikviens iedzīvotājs var justies droši un saņemt nepieciešamo palīdzību!
Malda Caune, Salaspils novada domes priekšsēdētāja vietniece sociālajos un sporta jautājumos