No 29. līdz 30. aprīlim Ogres, Madonas un Gulbenes novadā norisināsies Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes Medicīnas rotas un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta kopīgās mācības “Ausma 2025”, kas notiks jau sesto reizi.
Lai stiprinātu valsts aizsardzības spējas, mācību laikā zemessargi un karavīri trenēsies pēc iespējas realitātei pietuvinātos apstākļos. Tiks pārbaudīta Medicīnas rotas spēja organizēt un koordinēt cietušo evakuāciju uz civilajām ārstniecības iestādēm gadījumā, ja valstī izsludināts izņēmuma stāvokļa gadījums un vienlaicīgi ir daudz cietušie. Mācībās simulēto cietušo evakuācija uz Ogres slimnīcu plānota pa dienu, savukārt uz Madonas un Gulbenes slimnīcu arī diennakts tumšajā laikā, iesaistot militāros lidaparātus.
Katru gadu mācības “Ausma” kļūst arvien vērienīgākas, tās tiek papildinātas ar jauniem scenārijiem, tehnoloģiskiem risinājumiem un sarežģītākiem apstākļiem. Mācības ir praktisks piemērs, kā trenēt iesaistīto institūciju savstarpējo sadarbību un gatavību militāra apdraudējuma gadījumā.
Mācībās piedalīsies 12 Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigādes no visas Latvijas, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, Valsts robežsardzes Aviācijas un speciālo operāciju pārvalde, Nacionālo bruņoto spēku Gaisa spēki un civilās ārstniecības iestādes.
Lai maksimāli pietuvinātu mācības reālai situācijai, gatavošanās mācībām “Ausma” parasti sākas vairākus mēnešus iepriekš un scenārijs ir zināms tikai ierobežotam cilvēku skaitam. Šāda mēroga mācībās trenējas ne tikai karavīri un zemessargi, bet arī Iekšlietu ministrijas atbildībā esošo dienestu personāls, jo tam ir jāstrādā nepazīstamās teritorijās, jālieto militārās kartes un koordinātas, jāsaprot militārā terminoloģija, kā arī slimnīcām ir iespēja pilnveidot un pārbaudīt savu katastrofu plānu gatavību krīzei.
Kopš 2018. gada Zemessardzes 2. Vidzemes brigādē notiek plānota un mērķtiecīga Medicīnas rotas attīstība un pilnveidošana. Šajā laikā dienestu brigādē uzsākuši vairāk nekā 60 praktizējoši mediķi – ārsti, ķirurgi, medicīnas māsas, ārsta palīgi, kā arī vairāk nekā 35 karavīri un zemessargi, kuri vēlas apgūt medicīnas prasmes un papildināt jau esošās iemaņas. Šobrīd brigādes Medicīnas rotā dienē profesionāli mediķi, kuri atrod laiku, lai savu civilo darbu apvienotu ar dienestu. Rotā ir mobilo ķirurgu vienība, kas bruņotajos spēkos ir vienīgā.
Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes Medicīnas rota sniedz iespēju papildus savai specializācijai apgūt militāro medicīnu un spēju strādāt paaugstināta stresa apstākļos, kā arī gūt starptautisku pieredzi, darbojoties kopā ar sabiedroto bruņoto spēku pārstāvjiem Latvijā un ārvalstīs.
Medicīnas spējām bruņotajos spēkos ir būtiska nozīme gan ikdienas operācijās, gan krīzes vai kara gadījumā. Tās nodrošina karavīru veselības aprūpi un dzīvības glābšanu sarežģītos, bieži augsta riska apstākļos. Tā ir arī spēja ātri un efektīvi atjaunot karavīru kaujas gatavību, kā arī samazināt zaudējumus personālsastāvā.
Iedzīvotāju ievērībai!
Mācību laikā Madonas, Gulbenes un Ogres novadā būs redzama karavīru un zemessargu pārvietošanās. Pa koplietošanas ceļiem pārvietosies militārie medicīnas transportlīdzekļi un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta transports, kas neizmantos skaņas un gaismas signālus. Mācību laikā tiks izmantots grims un mulāžas, kas reālistiski attēlos dažādas traumas.
Aktīvas darbības notiks arī diennakts tumšajā laikā. Mācību laikā plānoti zemie militāro lidaparātu pārlidojumi, galvenokārt Madonas un Gulbenes novadā. Pārlidojumi var radīt īslaicīgu troksni.
Aicinām iedzīvotājus ar sapratni izturēties pret mācību norisi, kas ir būtiska daļa no Latvijas aizsardzības spēju stiprināšanas un kopīgās drošības uzlabošanas.
Informāciju sagatavoja Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes Komunikācijas daļa, tālr. 28326080, Facebook/Vidzemes brigādes zemessargi