2025.gada 25.aprīlī Latvijas Republikas Senāts ir pieņēmis galējo nolēmumu iepriekšējās domes sasaukuma deputātu – Daces Kornas, Ģirta Valda Kristovska, Aivja Landmaņa un Ivara Landmaņa – pirms septiņiem gadiem (2018.gadā) ierosinātajā tiesvedībā pret Ventspils pilsētas domi par pieteicēju tiesībām būt proporcionāli pārstāvētiem visās pašvaldības komisijās, padomēs un darba grupās.
Senāts noraidīja Ventspils valstspilsētas pašvaldības domes kasācijas sūdzību par Administratīvās apgabaltiesas 2025.gada 12.februāra spriedumu, ar kuru tiesa bija lēmusi daļēji apmierināt deputātu pieteikumu. Kasācijas sūdzību pašvaldība iesniedza, uzskatot, ka Administratīvās apgabaltiesas 2025.gada 12.februāra spriedums nebija pietiekami pamatots, jo nesaturēja konkrētas norādes par normatīvajiem aktiem, kurus iepriekšējā sasaukuma dome būtu pārkāpusi.
Lai gan kopš tiesvedības uzsākšanas 2018.gadā ir notikusi būtiska gan faktisko, gan tiesisko apstākļu maiņa (mainījies gan domes deputātu sastāvs, gan komisiju skaits un sastāvs, gan normatīvais regulējums valstī un pašvaldībā), tiesvedības gaitā tiesa ir sniegusi savu vērtējumu par notikušo 2017. un 2018.gadā. Savukārt, attiecībā uz šā brīža domes darbu, tiesa nekādus uzdevumus nav noteikusi, un Senāts atzinis, ka tiesai arī nav iespējams noteikt kādu konkrētu obligāti ievērojamu rīcības modeli attiecībā uz komisiju veidošanu, jo katrs pašvaldības domes sasaukums var izvēlēties, kādu domes darbības sistēmu veidot.
Jāatzīmē, ka līdz šim jau septiņus gadus notikušajā tiesvedībā, pieteicēju prasība divās tiesu instancēs ir tikusi noraidīta kā nepamatota. Šoreiz Administratīvā apgabaltiesa savā 2025.gada 12.februāra spriedumā lēma daļēji apmierināt deputātu pieteikumu, jo saskatīja atsevišķas epizodes pagātnē, kur pieteicēju deputātu tiesības, tiesas ieskatā, ir tikušas ierobežotas. Tomēr vienlaikus, pretēji pieteicēju viedoklim, Administratīvā apgabaltiesa arī atzina, ka deputātu proporcionālā pārstāvība kā domes izveidotajās komisijās, padomēs un darba grupās, tā arī izpildvaras veidotajās pārvaldes vienībās nav jānodrošina, jo tas, kuru personu konkrētā amatā ieceļ pašvaldības dome ir politiskā procesa rezultāts, ko nosaka deputātu vairākuma griba, savukārt izpildvaras struktūras veidošana ir pašvaldības administrācijas darba organizācijas jautājums.
Ar Senāta atteikumu ierosināt kasācijas tiesvedību Administratīvās apgabaltiesas 2025.gada 12.februāra spriedums ir stājies spēkā, esošās domes rīcībā nekādus pārkāpumus nesaskatot.