Pilsēta un daba nav nošķiramas – tās mijiedarbojas kopā. Siguldas novadā to varam just ik uz soļa, un tā ir zīme, ka mūsu novads ir zaļš, dabai draudzīgs un bagāts ar bioloģisko daudzveidību. Nereti pilsētvides ceļi un takas krustojas ar meža zvēru gaitām, kuri pārvietojas, meklējot barību vai instinktu vadīti, savukārt daži meža dzīvnieki pilsētvidi izvēlējušies par savu pastāvīgo mājvietu. Taču šī līdzās pastāvēšana prasa arī izpratni un atbildību – meža dzīvnieks pilsētā nav mājdzīvnieks vai izklaide, bet dzīva būtne savā ritmā. Uzzini, kā rīkoties situācijās, kad pilsētvidē sastopam kādu savvaļas iemītnieku, piemēram, lapsu vai citu dzīvnieku.
Neej klāt un nebaro! Zvēri paši spēj atrast ceļu atpakaļ uz mežu, kā arī parūpēties par barību. Barojot meža dzīvniekus pilsētā, mēs nepalīdzam – tieši otrādi – pieradinām tos pie viegli pieejamas pārtikas un palielinām iespēju, ka tie atgriezīsies. Tas var būt bīstami gan pašiem dzīvniekiem, gan cilvēkiem.
Pārrunā ar bērniem! Bērni ir ziņkārīgi un bieži vien neapzinās riskus. Vecāki aicināti pārrunāt ar bērniem, kā rīkoties, sastopot meža dzīvnieku.
Ja redzi dzīvnieku pilsētvidē, kas izskatās apmaldījies, slims, ievainots, izrāda agresiju vai dzīvnieks ir bez dzīvības pazīmēm: var ziņot Siguldas novada Pašvaldības policijai, zvanot uz bezmaksas diennakts tālruņa numuru 26160288 vai ziņojot Siguldas mobilajā lietotnē sadaļā “Ziņo pašvaldības policijai”, kā arī var reģistrēt mobilajā lietotnē “Mednis” – informācija par tā precīzu atrašanās vietu tiek nosūtīta uz Meža valsts reģistru un novirzīta atbildīgajai Valsts meža dienesta amatpersonai, kas pieņems lēmumu par turpmāko rīcību ar dzīvnieku.
_________________________________________________________________________
Pārtikas un veterinārais dienests atgādina, ka trakumsērga Latvijā ir izskausta – pēdējais trakumsērgas gadījums meža dzīvniekiem konstatēts 2010. gadā, bet mājas (istabas) dzīvniekiem – 2012. gadā. Pasaules Dzīvnieku veselības organizācija (WOAH) 2015. gadā Latviju oficiāli atzinusi par valsti, kas ir brīva no trakumsērgas.