Vasara ir laiks, kad daudzos īpašumos tiek plānoti remontdarbi. Ēkas jumta seguma atjaunošana ir viens no svarīgākajiem, taču arī sarežģītākajiem darbiem, jo no jumta seguma kvalitātes ir atkarīga ne vien ēkas ilgmūžība, bet arī tās vizuālais izskats un patīkamais mikroklimats iekštelpās. Jumta segums būtiski ietekmē gan ēkas arhitektūru, gan uzturēšanas izmaksas. Vēsturiski jumti Latvijā tika ieklāti ar māla dakstiņiem, skārdu, dēļiem, lubiņām (skaidām), niedrēm, šīferi vai pat kapara loksnēm. Daudzas ēkas ar šādiem segumiem ir labi saglabājušās līdz mūsdienām, pierādot šo materiālu ilgmūžību.
Mūsdienās, pateicoties ražošanas attīstībai, pieejami arī lētāki, vizuāli līdzīgi, bet tehniski ne tik izturīgi jumta seguma materiāli. Tādēļ, izvēloties jumta materiālu, jādomā ne tikai par cenu, bet arī par tā kalpošanas ilgumu, uzturēšanas vienkāršību un saderību ar ēkas kopējo arhitektonisko veidolu.
Jumta un tā tekņu uzturēšana ir apgrūtināta, jo tam ir grūti piekļūt, tāpēc tā nereti netiek veikta laikus, kas noved pie jumta seguma bojājumiem un nepieciešamības veikt plašus remontdarbus.
Talsu novadā jumta krāsu un materiālu nosaka teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumi. Piemēram, vēsturiskajā pilsētvidē jumta seguma maiņa ne tikai jāsaskaņo ar Talsu novada būvvaldi, bet arī ar Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi. Savukārt, ja ēka atrodas Slīteres nacionālajā parkā, jumta seguma veidam jābūt iederīgam un atbilstošam piekrastes kultūrvēsturiskās ainavas raksturam. Atkarībā no ēkas lieluma un atrašanās vietas ir noteiktas atšķirīgas prasības jumta ieseguma atjaunošanai (nomaiņai), ko reglamentē Ministru kabineta noteikumi Nr. 529 „Ēku būvnoteikumi”.
Talsu novadā ir salīdzinoši daudz ēku ar šīfera jeb azbestcementa viļņoto lokšņu seguma jumtu, kas, kā zināms, satur azbestu, kas ir veselībai kaitīga viela, tāpēc, nomainot to, jārūpējas par tā nogādāšanu atkritumu poligonos. Šobrīd šīferi pieņem 10 poligonos Latvijā, Talsu novadā – SIA „Atkritumu apsaimniekošanas sabiedrībā „Piejūra””.
Talsu novada būvvalde sniedz konsultācijas, palīdzot noskaidrot, kādi dokumenti un saskaņojumi konkrētajā situācijā ir nepieciešami. Pirms darba uzsākšanas ieteicams vienmēr sazināties ar būvvaldi, īpaši, ja darbi notiek vēsturiskajā vai aizsargājamā teritorijā.