Priecājamies līdz ar mūsu kolektīviem, kuri nupat piedzīvojuši lielāko un nozīmīgāko folkloras notikumu Baltijā. Ieskatīsimies kā viņiem gāja.
Stradu pagasta folkloras kopa “Saulgani” (vadītāja Inta Zellīte):
“Pateicamies par iespēju piedalīties Balticas festivālā. Izbaudījām katru mirkli, katru saules staru, katru lietus lāsi un, protams, šo maģisko sajūtu dziedāt, piemēram, pie Brīvības pieminekļa. Izbaudījām brīnišķīgo kopības sajūtu, kaut arī esam tik dažādi un atšķirīgi. Dažas reizes uz ielas dzirdējām: “Re kur vidzemnieki nāk!”, jo atpazina pēc vidzemniekiem raksturīgām aubēm. Mums ļoti, ļoti patika! Un šis notikums noteikti stiprināja mūs kā kolektīvu.”
Druvienas kultūras nama folkloras kopa “Pērlis” (vadītāja Dace Vītola):
“Emocijas brīnišķīgas! Vislielākais prieks redzēt un sajust apkārt tik daudz smaidošu un dziedošu cilvēku! Katram sava bagātība, ar kuru dalīties! Prieks par mūsu mazajiem brašajiem dziedātājiem, kas nemaz nenobijās uzstāties tik daudz skatītāju priekšā! Samirkām gan – slapjām kājām un deguniem! Bet prieku tas nemazināja! Uzstājāmies Rīgā Rātslaukumā un festivāla atklāšanas koncertā “Diždažādi”.
Staru kultūras nama folkloras kopa “Līgo” (vadītāja Iveta Golovača):
“Iespaidi no festivāla – pozitīvas emocijas, prieks un lepnums! Savu skanējumu festivālā ienesām Rīgas dienā. Ļoti patika noslēguma dienā Daugavpilī, kur virmoja sirsnība un prieks. Interesanti bija dzirdēt un redzēt dažādu novadu kolektīvu valodas daudzveidību. Esam aizkustināti piedaloties gājienos.”
Rankas kultūras nama folkloras kopa “Ramkas rakstīni” (vadītāja Aelita Medejse):
“”Ramkas rakstīni” savas baznīcu zvanu valodas ieskandināja pie Brīvības pieminekļa Rīgas dienā. Pārsteidza tas, ka daudzi skatītāji aktīvi palīdzēja ieskandēt mūsu 7 baznīcu zvanus. Gājām arī gājienā.”
Rankas pamatskolas folkloras kopa “Dzīpariņi” (vadītāja Aelita Medejse):
“”Dzīpariņi” savu stāstu izstāstīja Inciemā kopā ar pieaugušo folkloras kopām no Vidzemes, Latgales, Kurzemes, Zemgales un Igaunijas. Stāstu atzinīgi novērtēja diženā Kuldīgas stāstniece Ina Celitāne. Turaidas muzejrezervātā mācījāmies aust un gatavot plostus. Tad sekoja dižkoncerts “Spēka vārdi azotē” un neatņemama pasākuma daļa – danči un sadziedāšanās.”
Lizuma kultūras nama folkloras kopa “Āravieši” (vadītāja Undīne Ausekle):
““Āravieši” devās uz festivāla noslēguma dienu Daugavpilī, kas iesākās ar savas programmas parādīšanu Vienības namā un beidzās ar noslēguma koncerta klausīšanos vakarā. Diena bija raiba, bet pagāja ļoti ātri – papildus Vienības namā notiekošajam koncertam īsti nepaspējām visu apskatīt un izstaigāt, jo viss notika paralēli. Gājienā kārtīgi izkarsēja saule, bet Vienības laukumā izpūta vējš. Bija brīnišķīga diena. Patika, ka gājienā bija jāiet cauri trīs vārtiem, kuros jāpasaka kāda frāze vai vārds savā izloksnē, tādējādi katra folkloras kopa varēja parādīt ne tikai savus tērpus un dziesmas, bet arī valodas dažādību runājot.”
Rīgas dienā piedalījās arī Lizuma kultūras nama amatieku kopa “Laipa”, jo festivāla programmā bija iekļauti arī Nemateriālā kultūras mantojuma vērtību demonstrējumi. “Laipas” teltī visas dienas garumā bija iespēja iepazīties ar divām no tām – ETNOGRĀFISKO CIMDU ADĪŠANU un TRADICIONĀLO JOSTU UN JOSTVEIDA AUDUMU DARINĀŠANU. Vadītāja Līga Ozoliņa atklāj, ka varēja pamanīt atšķirību starp festivāla dalībniekiem tautastērpos, kuriem šīs prasmes nebija svešas, no festivāla apmeklētājiem un vienkārši garāmgājējiem, kuri šīs prasmes lielākoties pirmo reizi skatīja klātienē.
#gulbenesnovads #terodas #terada #tedzied #temuzicē #baltica2025