Jēkabpils novadā, pašā Lietuvas pierobežā, viesus gaida Gārsene un tās lepnums – baronu fon Budbergu celtā pils. No kādreizējās muižas diženuma palikušas vien vēstures ēnas un atmiņu fragmenti, kurus, izmantojot paplašināto realitāti, mākslīgo intelektu un citus digitālos risinājumus, turpmāk var atklāt ikkatrs Gārsenes viesis.
Pie Gārsenes pils ir uzstādīts interaktīvs skārienjutīgs ekrāns – 24/7 pieejams digitāls gids, kas ļauj interesentiem pāršķirstīt Gārsenes vēstures lappuses, ar audiogida palīdzību izstaigāt Gārsenes takas, kā arī pārbaudīt savu erudīciju un kļūt par Gārsenes noslēpumu glabātāju. Izmantojot mūsdienu tehnoloģijas, skārienjūtīgajā ekrānā ir integrēts arī radošās komandas radīts mākslīgā intelekta tēls – muižas dārznieks Hermanis. Viņš kā uzticams pavadonis ved interesentus cauri muižas vēsturei, palīdzot lietotājiem uztvert informāciju, īpaši atbalstot cilvēkus ar redzes traucējumiem, jo sniedz iespēju klausīties ekrānā redzamo tekstu.
Savukārt papildinātās realitātes risinājums aicina viesus doties unikālā spoka meklēšanas piedzīvojumā. Lejupielādējot savā viedierīcē papildinātās realitātes lietotni un sekojot norādījumiem var ieraudzīt leģendām apvīto labsirdīgo Gārsenes pils spoku – Zilo dāmu. Šī ir pirmā šāda veida spoka meklēšanas pieredze Latvijā.
Jaunie Gārsenes muižas digitālie risinājumi atver durvis uz mūsdienu tehnoloģiju pasauli, kas padara vēstures izzināšanu pieejamāku ikvienam, neatkarīgi no viņu fiziskajām spējām, vecuma vai interesēm. Tie ir pieejami četrās valodās – latviešu, lietuviešu, angļu un vācu.
Pagājušā gada nogalē Gārsenē kļuva pieejams arī audiogids ciema patstāvīgai iepazīšanai, kas vairāk kā četrus kilometrus garā audio pastaigā aptver informāciju par 20 nozīmīgākajiem dabas, arhitektūras un vēstures objektiem. Papildus Gārsenes takās un pie pils ir uzstādīti arī apmeklētāju plūsmas skaitītāji, kas veic apmeklētāju skaita un intensitātes uzskaiti.
Bet jau 2. augustā Gārsene aicina uz svinīgu jauno digitālo risinājumu atklāšanas pasākumu. Tajā būs iespēja ne tikai iepazīt virtuālo muižas dārznieku Hermani, ieraudzīt Zilo dāmu vai gida pavadībā iepazīt Gārseni, bet arī baudīt daudzveidīgu kultūras programmu, ar muzikāliem priekšnesumiem, zirgu paraugdemonstrējumiem, mākslas izstādi.
Digitālie risinājumi Gārsenē ir ieviesti projekta “Reclaimed history” ietvaros. Projekta “Reclaimed history” mērķis ir palielināt zudušā un vairs neredzamā kultūrvēsturiskā mantojuma lomu Zemgalē un Ziemeļlietuvā, attīstot interaktīvus un digitāli pieejamus tūrisma produktus un kopīgu maršrutu, palielināt apmeklētāju un nakšņotāju skaitu.
Projekts Nr. LL-00061 Digitāli pieejami un pievilcīgi zudušā kultūras mantojuma tūrisma galamērķi Zemgalē un Ziemeļlietuvā/ Reclaimed history tiek īstenots Interreg VI-A Latvijas-Lietuvas programmas 2021.-2027.gadam ietvaros. Projekta kopējais finansējums ir 752 295,17 EUR (t.sk. Jēkabpils novada pašvaldības finansējums ir 75 027 EUR).
Vairāk par projektu iespējams uzzināt: www.jekabpils.lv/lv/projekts
Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par šīs publikācijas saturu pilnībā atbild Jēkabpils novada pašvaldība, un tā nekādos apstākļos nav uzskatāma par Eiropas Savienības oficiālo nostāju.