No 5. līdz 13. jūlijam Rīgā norisinājās XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki, kuros Siguldas novadu godam pārstāvēja 725 bērni un jaunieši no 39 kolektīviem – kori, tautas un mūsdienu deju ansambļi, pūtēju un simfoniskie orķestri, folkloras kopas un vizuālās mākslas studijas. Svētku norisi un kolektīvu darbu atbalstīja 119 pavadošās personas un 24 vadītāji, bet svētku scenogrāfijas veidošanā iesaistījās 52 novadnieki.
Siguldas novada kolektīvi piedalījās lielkoncertos Mežaparka Lielajā estrādē un BTA Daugavas stadionā, kā arī koncertos Brīvības laukumā, Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā, Starptautiskajā izstāžu centrā Ķīpsalā, Vērmanes dārzā un Xiaomi Arēnā, kur gan dziedātāji, dejotāji, orķestru dalībnieki, gan folkloras kopas demonstrēja savu talantu un kopības spēku.
XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos uzstājās vairāki novada kori – Garlība Merķeļa Lēdurgas pamatskolas zēnu koris, Siguldas 1. pamatskolas 5.–9. klašu meiteņu koris “Ievas”, Siguldas 1. pamatskolas zēnu koris, Siguldas Mākslu skolu “Baltais flīģelis” 3.–8. klašu koris, Siguldas pilsētas vidusskolas 5.–9. klašu koris.
Svētku noslēguma koncertā “TE-AUST” Mežaparka estrādē koriem pievienojās jauniešu deju kolektīva “Vizbulīte” 2. klases un 12. klases dejotāji, Inčukalna Mūzikas un mākslas skolas un Inčukalna pamatskolas pūtēju orķestris, Siguldas Valsts ģimnāzijas un Siguldas Mākslu skolas “Baltais flīģelis” pūtēju orķestris “Sudrabskaņa”, kā arī Allažu Tautas nama folkloras kopa “Tiptaiņi” un Lēdurgas Kultūras nama folkloras kopa “Putni”.
Siguldas Mākslu skolas “Baltais flīģelis” koris diriģentes Solveigas Vītoliņas vadībā piedalījās arī XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku Koru konkursā un ieguva zelta diplomu A grupā, apliecinot augstu profesionālo līmeni.
Kopumā svētkos piedalījās divi Siguldas novada pūtēju orķestri, kuri pārstāvēja novadu ne tikai koncertos, bet arī XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku Pūtēju orķestru konkursā. Apvienotais Siguldas Mākslu skolas un Siguldas Valsts ģimnāzijas orķestris “Sudrabskaņa” ar 45,22 punktiem ieguva augstāko pakāpi A grupā, savukārt Inčukalna Mūzikas un mākslas skolas pūtēju orķestris saņēma 42,11 punktus un I pakāpi B grupā.
Divi orķerstri – Krimuldas un Limbažu jauniešu simfoniskais orķestris un Siguldas Mākslu skola “Baltais flīģelis” kamerorķestris – piedalījās simfoniskās mūzikas koncertā “DAUDZSKANĪGAIS DEBESJUMS”, kurā Siguldas novadu pārstāvēja arī novada diriģenti Aivars Bunķis un Pēteris Plūme.
Pārstāvot tautas dejas, svētkos piedalījās vairāk nekā 490 dejotāju no kolektīviem – Krimuldas Tautas nama 3.–6. klašu bērnu deju kolektīva “Krimuldiņa”, Lēdurgas Kultūras nama 5.–9. klašu skolēnu deju kolektīva “Urga”, Mālpils vidusskolas bērnu deju kolektīva “Dunda”, Mālpils vidusskolas tautisko deju kolektīva “Dundiņa”, Siguldas 1. pamatskolas deju kolektīva “Purenīte” un Siguldas pilsētas vidusskolas jauniešu deju kolektīva “Vizbulīte”. Šo kolektīvu dalībnieki piedalījās gan deju lielkoncertā “ES ATVĒRU LAIMAS DĀRZU”, gan deju izrādē “VIEDVASARA”. Savukārt mūsdienu deju izrādē “KASTAŅA PUSLODE” piedalījās deju grupa “A‑Zarts” un Krimuldas Mūzikas un mākslas skolas Deju nodaļas kolektīvs. Deju grupa “A‑Zarts” pārstāvēja Siguldas novadu arī mūsdienu deju kolektīvu koncertā “UZ VIĻŅA” Vērmanes dārzā.
Siguldas novada vārdu svētkos nesa divas folkloras kopas – Allažu Tautas nama folkloras kopa “Tiptaiņi” un Lēdurgas Kultūras nama folkloras kopa “Putni”. To dalībnieki piedalījās folkloras kopu programmā “DINDARU, DANDARU, RADU NOVADU RAKSTUS”, kas izskanēja Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā, Vērmanes dārzā un Brīvības laukumā. Abas folkloras kopas pievienojās novadniekiem un citiem kolektīviem no visas Latvijas Mežaparka estrādē, tur kopīgi uzstājoties noslēguma koncertā.
Vizuālās mākslas darbus varēja iepazīt pirmo reizi rīkotajā valsts izstādē “StaroJums” VEF Kultūras pilī. Ekspozīcijā bija skatāmi Mālpils Kultūras centra keramikas studijas “Māl-pils” un Siguldas novada Jaunrades centra Gleznošanas un Tekstilmākslas studiju darbi. Izstādē varēja aplūkot Aurēlijas Laumas Jaunzemas darbu “Deja”, Elzas Krūmiņas darbu “Saulīte pie jūras”, Enijas Oses darbu “Saules siltuma glabātāji”, Karlīnas Annas Rēdmanes darbu “Ģimene”, Laimas Petru darbu “Pirms koncerta” un Teodora Lamstera darbu “Stāvēju, dziedāju”.
Vērmanes dārzā notikušajā skolēnu mācību uzņēmumu (SMU) tirdziņā piedalījās arī Siguldas pilsētas vidusskolas SMU “CepTu” – divu skolnieču izveidots uzņēmums, kas piedāvā gardus cepumu un brauniju maisījumus burkās ar precīziem sastāvdaļu aprakstiem un to pagatavošanas norādēm. Šī inovatīvā ideja tika īstenota ar “Junior Achievement Latvia” atbalstu.
Neatņemama svētku daļa bija arī tradicionālais dalībnieku gājiens, kurā Siguldas novada kolektīvus vienoja un izcēla īpašs simbols – Siguldas spieķis. Meistare Antra Plavgo rūpīgi darināja vairākus simtus spieķu, kas kļuva par kopības, piederības un tradīciju simbolu, ko nesa katrs dalībnieks. Gājiena laikā novadnieki bija kopā ar tūkstošiem citu Latvijas bērnu un jauniešu, vienoti svētku gaisotnē un mīlestībā, cieņā par savu valsti un tradīcijām.
Šo svētku organizēšanā un veiksmīgā norisē savu ieguldījumu sniedza daudzi – skolotāji, kolektīvu vadītāji, diriģenti, vecāki un brīvprātīgie. 7. jūlijā Saeima izteica pateicību visiem svētku koordinatoriem. Atzinība tika pasniegta arī Siguldas novada koordinatorei Gunitai Strazdiņai par izcilu darbu kolektīvu dalības un loģistikas nodrošināšanā.
XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos vairāk nekā 30 notikumos 15 norises vietās piedalījās vairāk nekā 38 tūkstoši dalībnieku. No tiem teju 34 tūkstoši bija bērni un jaunieši, vairāk nekā 2700 – pavadošās personas, bet gandrīz 1400 – kolektīvu vadītāji. Kopumā svētkos iesaistījās 808 deju kolektīvi, 305 kori, 234 vizuālās un vizuāli plastiskās mākslas pulciņi, 109 mūsdienu deju un hip-hop ielu deju grupas, 81 folkloras kopa, 58 koklētāju ansambļi, 57 skolēnu teātri, 55 mazie mūzikas kolektīvi, 44 pūtēju orķestri, 43 akordeonu ansambļi un 34 simfoniskie orķestri.
Siguldas novada pašvaldība sirsnīgi pateicas ikvienam bērnam, jaunietim, pedagogam, kolektīvu vadītājam, diriģentam, mākslas un mūzikas skolotājam, kā arī vecākiem un brīvprātīgajiem, kuru aizrautība un atbalsts ļāva ar lepnumu un godu pārstāvēt novadu šajos nozīmīgajos svētkos. No sirds lepojamies un priecājamies!
Foto: Jānis Romanovskis