[ad_1]
No 21. līdz 23. jūnijam Zemgales plānošanas reģiona remigrācijas koordinatore apmeklēja diasporas pasākumu “Bērzes Strazdu Jāņu festivāls 2024”. Galvenie secinājumi – dalība šādā pasākumā ir labs veids, kā uzrunāt diasporas pārstāvjus, popularizēt koordinatoru darbu un palīdzēt tautiešiem rast atbildes uz jautājumiem, kas saistīti ar atgriešanos dzimtenē.
Šāds festivāls ir populārs diasporas pārstāvju vidū. Ik gadu uzņemot ap 5 tūkstošiem apmeklētāju, pulcējot pašmāju estrādes māksliniekus un svinot vasaras saulgriežus, vienkopus ierodas latvieši no visas Apvienotās Karalistes.
Tradicionāli festivālu gaisotnē apmeklētājiem ir iespēja baudīt ne tikai muzikālus priekšnesumus, bet arī apmeklēt dažādas teltis, kur uzņēmēji piedāvā savu produkciju, kā arī Latvijas valsts pārvaldes institūcijas sniedz savas konsultācijas. Arī šoreiz festivālā apmeklētājus uzņēma īpaša teltī – Latvijas mājā – kurā vienkopus atradās Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra, Nodarbinātības valsts aģentūra un 2 plānošanas reģionu (Zemgales un Vidzemes) remigrācijas koordinatores. Agnese Bokta, Zemgales plānošanas reģiona pārstāve, min: “Manuprāt, dalība pasākumā tiešām bija vērtīga, jo tā bija lieliska iespēja vienlaikus popularizēt koordinatoru darbu, iepazīstināt ar pieejamā atbalsta iespējām un gūt lielāku priekšstatu par to, kā cilvēkiem iet, kas satrauc un kāds vispār ir viņu skatījums uz Latviju un šeit notiekošo, turklāt tas viss notiek nepiespiestā, pozitīvā atmosfērā svinot saulgriežus”.
“Latvijas mājā” apmeklētāji iegriezās dažādu iemeslu vadīti – vieni parunāties par Latviju, dalīties savā stāstā – cik sen jau prom no dzimtenes un cik bieži/reti sanāk atbraukt uz Latviju, citi (mazliet ieturēti, vispirms novērtējot situāciju un sarunu biedru) ierodas uzzināt konkrētus soļus un pieejamos atbalsta instrumentus, lai atgrieztos Latvijā. Savukārt jaunākie diasporas pārstāvji un viņu vecāki atzinīgi novērtēja krāsojamās uzdevumu grāmatas “Ceļojums uz Zemgali”, kas tika īpaši radītas šim pasākumam ar mērķi atraktīvā veidā iepazīstināt ar Zemgales 6 pašvaldībām. Tāpat daļa sastapto vecāku, kaut arī neplāno tuvākajā laikā doties atpakaļ, interesējas par latviešu valodas apguves iespējām bērniem. Jau šobrīd, pateicoties Zemgales remigrācijas koordinatores darbam, īpašos kursos digitālā vidē latviešu valodu apguvuši 7 diasporas bērni.
Daļa uzrunāto apmeklētāju ar smaidu sejā atklāja, ka Latvija – tās vienmēr būs viņu mājas, neatkarīgi no tā, cik gadi aizritējuši ārzemēs. Loģiski, ka var rasties jautājums: “kādēļ, tad tie neatgriežas?” Atbildes ir dažādas, tomēr iezīmējas daži vienojošie elementi. Proti, vienam vēl pāris gadi līdz pensijai jānostrādā, cits paliek tur bērnu dēļ, vēl citi izveidojuši ģimeni ar cittautiešiem. Dzīvesstāsti ir ļoti dažādi, vieni regulāri apmeklē Latviju un saka, ka dzīvo divās valstīs, citi Latvijā nav bijuši pat 10 gadus. Tomēr neraugoties uz šo faktu, “priecē, ka lielākoties satiktie cilvēku zina, ka Latvija ir attīstījusies un nav tā pati valsts, kas pirms 10-20 gadiem, kad viņi emigrējuši,” skaidro Agnese.
Dalība dažādos diasporas organizētos pasākumus plānota arī turpmāk. Zemgales koordinatore saņēmusi uzaicinājumu dalībai Latviešu Amatieru Teātru savienības (PATS) pasākumā, kas norisināsies oktobrī, Zviedrijā. Savienības pārstāvji aicinājumu ar vēlmi uzklausīt koordinatores padomus, kur meklēt informāciju par iespējām atgriezties dzimtenē.
Atgādinām, ka 2023. gadā ar remigrācijas koordinatora starpniecību Zemgales plānošanas reģionā atgriezās 118 personas. Ja arī jūs vai jūsu paziņu lokā ir kāds, kurš vēlas atgriezties Zemgalē, aicinām sazināties ar remigrācijas koordinatori Agnesi Boktu, rakstot uz e-pastu: zemgale@paps.lv . Vai rakstot savu vēstuli soctīklā Facebook īpaši izveidotā lapā “Atgriezties Zemgalē”. Tāpat ērtākai komunikācijas uzsākšanai tīmekļa vietnē www.paps.lv ir pieejama saziņas anketa “Dod ziņu!”
[ad_2]
Source link