[ad_1]
Kopš 2008. gada, kad Latvijā pirmo reizi konstatēja Spānijas kailgliemežus (Arion vulgaris), invazīvās sugas populācija ir krietni pieaugusi. Arī Siguldas novadā turpina izplatīties Spānijas kailgliemeži – vieni no postošākajiem laukaugu kaitēkļiem. Tie ir pielāgojušies mūsu klimata apstākļiem, sastopami dārzos, tīrumos, apstādījumos, ceļmalās, grāvjmalās, kapsētās, ūdenstilpju krastos, mežos un pļavās. Apdraud ne tikai bioloģisko daudzveidību, bet arī pārnēsā dažādus slimību ierosinātājus un rada ekonomiskus zaudējumus – bojā kultūraugus un dārzeņus, ietekmē izaudzētās produkcijas kvalitāti.
Lai samazinātu Spānijas kailgliemežu izplatību, Siguldas novada pašvaldība līdz 31. augustam veiks to ierobežošanu ar dzelzs fosfātu saturošu limacīdu “Ferramol Limacide” pašvaldībai piederošās teritorijās: Allažu, Mālpils, Mores un Turaidas ciema teritorijā, kā arī Siguldas pilsētā. Publiskās vietās, kur notiks limacīda lietošana, tiks izvietoti informatīvi paziņojumi.
Limacīds “Ferramol Limacide” nav kaitīgi cilvēkiem, dzīvniekiem, kukaiņiem, augiem, bet var būt nāvējošs gan Spānijas kailgliemežiem, gan arī citiem gliemežiem.
Aicinām arī visus iedzīvotājus aktīvi iesaistīties Spānijas kailgliemežu ierobežošanā, tai skaitā sakopjot savus īpašumus, pļaujot zālienu, neveidojot dēļu un zaru kaudzes, jo ēnainas un mitras vietas ir labvēlīgas tā attīstībai un ekspansīvai izplatībai. Tā kā Spānijas kailgliemezis visintensīvāk olas dēj no augusta līdz septembrim, jācenšas panākt, lai pēc iespējas mazāks gliemežu skaits sasniegtu olu dēšanas vecumu. Katrs gliemezis sezonas laikā var izdēt līdz 500 olām.
Tikpat svarīgi par Spānijas kailgliemeža atradnēm ir ziņot Dabas aizsardzības pārvaldei tīmekļa vietnē.
Padomi kailgliemežu ierobežošanai un iznīcināšanai
Nolasīšana ar rokām
- Intensīvas gliemežu lasīšanas gadījumā kailgliemežu populāciju var ievērojami samazināt līdz populācijas blīvumam, kas ir zem būtiska kaitīguma sliekšņa. Šī ir viena no darbietilpīgākajām, bet reizē dabai draudzīga metode.
- Gliemeži visaktīvākie ir mitros apstākļos un naktī. Sausā laikā no slēptuvēm tie izlien vēlu vakarā. Pirmie īpatņi slēptuves pamet ap plkst. 20.00, bet visvairāk to ir, iestājoties krēslai. Kailgliemežus var lasīt arī agri no rīta. Tiklīdz izzūd rīta rasa, pazūd arī kailgliemeži. Lietainā laikā, kā arī mitrās, apmākušās dienās, kailgliemežus var lasīt arī dienā (īpaši vietās, kur to populācijas ir īpaši lielas).
Mehāniskā iznīcināšana
- Mehāniskas iznīcināšanas gadījumā gliemežus neuzlasa, bet gan uzreiz mehāniski nogalina, piemēram, tos pāršķeļot ar lāpstu, vai caurdurot ar uzasinātu durkli, vai pārgriežot ar dārza šķēru palīdzību vai sasmalcinot ar zāles pļāvējiem.
- Ja neuzlasa nogalinātos gliemjus, dārzs būtu jāapseko atkārtoti, jo Spānijas kailgliemeži ir kanibāli un tie pulcējas ap bojāgājušajiem īpatņiem, kurus apēd. Beigtos gliemežus iespējams izmantot kā ēsmu pievilināšanai, lai nolasītu dzīvi palikušos gliemežus, kuri nāk baroties ar beigtajiem gliemežiem.
- Šāda metode nav pielietojama vasaras otrajā pusē, kad Spānijas kailgliemeži sāk vairoties un dēt olas. Ja, pāršķeļot gliemezi, tajā ir olas, tās rūpīgi jāuzlasa un jāutilizē. Gliemežu mehānisku iznīcināšanu veic tādos pašos diennakts laikos kā nolasīšanu.
Paslēptuves un pievilināšana
- Mitrās un ēnainās vietās dārzā ciešā saskarē ar augsni izvieto dažādus priekšmetus, piemēram, dēļus, kastes, burkas, pudeles, zem kuriem labprāt sarāpo un slēpjas gliemeži.
- Paslēptuvēs var ievietot barību vai vielas, kas pievilina gliemežus. Gliemeži šīs mākslīgās slēptuves izmantos tikai tad, ja zem tām būs pietiekami mitrs. Vajadzības gadījumā tās jāaplaista vai jāpiesūcina ar ūdeni.
- Kailgliemežus viegli pievilināt ar alu, to izlejot zem zemē esošiem priekšmetiem, piemēram, dēļiem. Par gliemju pievilinātājiem var kalpot arī raudzēta maize, kefīrs vai augu komposts. Gliemeži lielā skaitā salasās komposta kaudzēs un tvertnēs, kā arī uz zemes atstātās pūstošu augu kaudzēs.
- Tie labprāt barojas ar suņu un kaķu mākslīgo barību un kombinēto barību, tāpēc gar krūmiem var izkaisīt mākslīgās barības granulas.
- Jāatceras, ka visi pievilināšanas pasākumi būs efektīvi tikai mitrā laikā vai mitrās vietās.
Aizsargbarjeru izmantošana
- Izbūvējot aizsargsienas, materiālu saskares vietās nedrīkst palikt spraugas. Sienām jābūt ar vienlaidus konstrukcijām, bez dekoratīvajiem caurumiem. Sienām jāsākas dziļi augsnē, pie tām nedrīkst krāties mitrums un apkārt jābūt nopļautai un novāktai zālei.
- Elektriskā gana žodziņu var pagatavot pats vai iegādāties jau gatavu rūpniecisko izstrādājumu. Gliemežu atbaidīšanai lieto spriegumu 6–9 voltiem (12 Ah), pieskaroties metāla stieplēm, gliemji gūst nelielu elektrisko šoku un atkāpsies. Spriegums virs 12 V gliemjiem ir letāls.
Indijas skrējējpīļu jeb pudeļpīļu izmantošana
- Indijas skrējējpīles jeb pudeļpīles iecienījušas šos kailgliemežus. Izmantojot šo metodi kailgliemežu ierobežošanai, jāatceras, ka pīlēm ir nepieciešams izvietot papildu ūdens dzeršanas vietas un nodrošināt papildu barību, lai sniegtu pilnvērtīgu uzturu.
Augu aizsardzības līdzekļu lietošana
- Pret gliemežiem ir reģistrēti 3. klases augu aizsardzības līdzekļi, kas satur dzelzs fosfātu. Tie nopērkami bez apliecībām.
- Tos lietojot rūpīgi jāseko līdzi preparātu lietošanas nosacījumiem, lai nenodarītu kaitējumu videi.
Pirms uzsākt cīņu ar Spānijas kailgliemezi, ir jāatceras, ka tas ir darbietilpīgs un ilgstošs process, kas jāveic katru gadu. Šobrīd par visefektīvāko veidu, kā atbrīvoties no kailgliemežiem, tiek uzskatīts: savākt tos ar rokām un pēc tam iznīcināt.
© www.sigulda.lv
[ad_2]
Source link