[ad_1]
17. augustā Dvietē, mājās “Apsītes”, godināja un pieminēja Latvijas vīnogu tēvu Paulu Sukatnieku viņa 110. jubilejā. P.Sukatnieks bija latviešu selekcionārs, dārznieks, kurš pirmais selekcionēja vīnogu šķirnes, kas spēja izturēt ziemeļu puslodes klimatu. Gan Latvijā, gan citviet pasaulē labi zināmas P.Sukatnieka vīnogu šķirnes “Dvietes zilā”, “Zilga”, “Supaga”, kas aug ASV, Norvēģijas, Sibīrijas un citu ziemeļvalstu dārzos. Izcilajam dārzniekam bija vairākas aizraušanās – viņš aktīvi rakstīja dažādas publikācijas avīzēm un žurnāliem, savas ikdienas gaitas un selekcionāra piezīmes iemūžinājis dienasgrāmatā un dzejas rindās, kā arī kolekcionējis pasakas.
Vīnogu svētkos tika atskaņots Pētera Makavecka skaņdarbs, kas veltīts Paula Sukatnieka Dvietes zilajām vīnogām. Pasākumā īpašs mirklis bija, kad Paula Sukatnieka mazmazbērni Krista un Artis kopīgi pacēla “Apsīšu” karogu, lai godinātu dārznieku un atklātu pasākumu. Paula Sukatnieka dzīvē liela nozīme bija arī pasakām, tāpēc pasaku stāstnieks Raitis Zapackis svētku apmeklētājus iepazīstināja ar pasakas vēsturi, tās nozīmi un vērtību. Kā jau lielās svinībās ierasts, neiztika bez svētku salūta – to par lielu prieku bērniem sagādāja “Mārtiņa Burbuļi”, iepriecinot gan lielus, gan mazus ar ziepju burbuļu salūtu. Svētku kulminācijā īpašu noskaņu radīja amatiermākslas kolektīvi no Augšdaugavas un Preiļu novada un mūziķis Kārlis Kazāks. Iestājoties tumsai, Paula Sukatnieka mājas un piemiņas dārzs kļuva par īstu pasaku valstību – par to parūpējās IK “Inteligent”, kas izgaismoja svinību vietu, un DJ Kimano, kas ieskandināja “Apsīšu” apkārtni jautros deju ritmos.
Svētku tirdziņā varēja gan nogaršot, gan iegādāties dažādas vīnogas un to stādus, kā arī citus labumus. Protams, neiztika bez P.Sukatnieka iemīļotajām puķēm – rozēm. Paula Sukatnieka mājas “Apsītes” ir pateicīgi vīnogu stādaudzētavai Z/S “Skāduļi” un stādaudzētavai SIA “Ārītes” par dāvanām, kas tiks iestādītas piemiņas dārzā un priecēs ikvienu apmeklētāju ar skaistām rozēm un vīnogām.
Teksts, foto: Māra Multiņa
[ad_2]
Source link